Jump to content

öljynlämpömittari


Guest veewee

Recommended Posts

Posted

Mikä lämpömittarissa/ kytkennässä on vikana, kun virran kytkee niin mittari menee pohjaan eli näyttää lämpöä 150 astetta. Mittari ja anturi on vdo:n tekeleitä

Guest Mika Raussi
Posted

Anturi antaa täydet maihin. Tarkista, ettei johto ota mihinkään ja jos ei, niin mittaa anturi.

Posted
mittaa anturi.

 

oikosulkuasentajana pakko kysyä tarkempia ohjeita

Guest Mika Raussi
Posted

Oikosulkuasentajana se onkin oikeen hyvä mitata. Yleismittari oikosulkua mittaamaan ja anturin ja rungon välistä resistanssia mittaamaan. Jos se on nolla tai lähes nolla, niin ei mee hyvin ,eikä mee sillonkaan jos se näyttää ääretöntä. Jon pitäs vissiin näyttää joitain kymmeniä ohmeja.

Posted

no eipä anturissakaan vikaa ollut. näyttää noin 70 ohmia. yhtään ei vituta, että piti lintsata kaikki sähköopinkin tunnit

Posted

kokeilin tuotakin ja lämmitin anturia eikä mitään tapahtunut. Täytyy vielä kerran tarkastaa mittarin kytkennät

Posted

Juuri tuon teki mulla aina kun arvoin johdon paikat väärin kun kone oli irti ja laittelin niitä kiinni. kokeile vielä maadoittaa se toinen liitin tikusta ja vaihdella niitten paikkaa tikussa. Mittarin G on luonnollisesti signaalin eli tikulta tuleva.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...