Jump to content

Taas yksi moottorin rakentelu... 1915cc


Recommended Posts

Posted (edited)

Terve!

 

TÀssÀ olen jo hetken pÀhkÀillyt nokka-akselivalintaa kirpun moottoriin...

Pakettina tulee olemaan 69mm isku ja 94mm sylinterit eli se surullisen kuuluisa 1915cc.

Kannet on panchito 044 cnc palotiloilla ja niitÀ tietenkin sitten lasketaan ettÀ saatais 9-9,5:1 puristus.

Kampura on tarkastettu ja tasapainoitettu, vauhtis kevennetty 200mm. Ja nÀillÀ mennÀÀn nyt tÀssÀ vaiheessa.

Kaasuttimiksi tulee joko 40mm tai 44mm fajs tuplat.

 

Mutta sitten se nokka on se pÀÀnvaivaa aiheuttava komponentti.

Olisi toivottavaa mukavahko keskialueen vÀÀntö, mutta sais kait se moottori toimia sinne 6000rpm asti ja tuottaa huipputehonsa siellĂ€Â đŸ€”

Jos en ihan hakoteillÀ ole niin vaihtoehtoja nÀyttÀis olevan ehkÀ engleltÀ W120 tai W125, scat c45, Eagle 2288 (tÀtÀ suositeltiin cbperformancelta), ja varmaan sitten nÀiden eri "kopiot".

Keinut varmaan 1.1:1 tai 1.25:1Â đŸ€”

 

LÀhinnÀ etsin kÀytÀnnön lÀheistÀ kokekusta miten nuo nokat toimivat 1915cc koneessa. Ja millainen ajettavuus sitten on.

 

On vaan niin vaikea pÀÀttÀÀ tĂ€tĂ€(kin) asiaa. Ajettavuus ja teho jos ois kivasti tasapainossa niin... Mutta ihan vakiotakaan moottoria en halua 😄

Edited by rallikuski
lisÀys
Posted

Itse suosisin noista  vaihtoehdoista w125 ja venttiilivÀlykseksi 0,15m. nokkakorttissa vÀlykseksi annetaan 0,10mm mut se on liian vÀhÀn alutönÀreillÀ

  • 2 weeks later...
Posted

Mulla on 1915cc vÀhÀn lasketuilla vakiokansilla, 40mm nurkkatuplat ja w140 nokka sekÀ 4-1 kÀÀrmeenpesÀ. Oikein mainio yhdistelmÀ, pelaa jostain 2000 rpm aina sinne seiskan pintaan oikein hyvin. Ja on kiva kierrÀttÀÀ kun koko ajan kierrosten noustessa tehokin nousee, ei tule mitÀÀn puutumista oikeastaan missÀÀn vaiheessa.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...