Jump to content

Pystylamppuun makaavalamppuisen lokarit


Guest Tappi

Recommended Posts

Posted

Saattaa olla että aihe pitäisi olla itsestään selvä, mutta olen tässä asiassa vielä noviisi.

 

Siis miten palon eroavaisuuksia on makaavalamppuisen lokarien kiinnityksessä ja muodossa? Minkälaisilla muutoksilla makaavalamppuisen lokarit istuisivat uudemaan kuplaan? Entäpä konepelti?

Posted

Makaavalamppuisen lokarit sopii suoraan pystylamppuisten tilalle, mutta niistä puuttuu puskurin kiinnitysreiät. Konepellin sopivuus riippuu hieman siitä mitkä vuosimallit ovat kyseessä. Paikalleen se sopii saranoihin suoraan, mutta takahelmaa joutuu yleensä ainakin lukon vastakappaleen osalta muokkaamaan.

Posted

Kiitoksia erittäin valaisevasta vastauksesta. Tuli vielä mieleen, että onko tilanne etuluukun kanssa sama? Että vastakappale ei istu.

Posted

Ei istu, helma on erilainen. Samoin eroa on tosiaan puskurin kiinnityksessä eli sisälokasuojien etupäissä puskurikiinnikkeineen. Vanhempikorisessa puskurinraudat tulee läpi etuhelmasta, pystylampussa lokasuojista. Poikkeuksena tästä 'Stanut' eli 1200A pystylampuilla ja vanhemman mallin puskureilla, niissä omat osansa.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...