Jump to content

Kysymys vaihteistosta.


Guest Palloilia

Recommended Posts

Guest Palloilia
Posted

Kuinka paljon pallokeulan vaihteistoon menee öljyä ja mitä sinne pitäisi laittaa? Autossa on 1800 t4 moottori vm-74. Eli ongelmana on et vaihteet menee lämpimänä huonosti päälle ja pakki rutisee kovasti lämpimänä kun sen iskee päälle. Kytkin saattaa muutenkin irrottaa aika huonosti eli sen säätöönkin tarviisi perehtyä kanssa.

Haulla en löytänyt tuosta säätämisestä ja öljystä

Elikkä korjaamo käsikirja on kyllä hankinnassa lähipäivinä niin ei tarvitse sitten tämmösiä pikku kyssäreitä kysellä aina.

Huomenna illalla olisi tarkotus operaatio tehrä niin toivoisin pikaista vastausta:)

Posted

Usein syynä heikkoon vaihteiden valintaan on huonokuntoiset ja väljät vaihteensiirtäjän muovihelat kepin ja lootan välillä. Jos keppi tuntuu vetelältä kauhalta löysässä puurossa, voi vian syy piillä tässä. Myös kepin perussäädössä voi olla säädön tarvetta. Myös helan vaihteensiirtotangon ja vaihteiston välillä pitää olla kunnossa. Myös kytkin tietty vaikuttaa asiaan, jos vapaaliike polkimessa on liiallinen, voi olla, ettei kytkin irrota kunnolla.

 

http://wolfsburgwest.com/wolfsburg_new/ ... hassis.cfm

Guest Palloilia
Posted

Kokelin niin jokainen vaihde kyllä löytyy hyvin, kun ei ole käynissä. Käynnissä taas saa kunnolla vatkata et saa ykkösen päälle, lämpimällä koneella taas sitten oikein työn takana päälle saaminen. Soppakauha tuo vaihteisto kyllä tosiaan on, mutta kyllä sieltä vaihteet löytyy hyvin kunhan vaan auto ei oo käynnissä:D Vapaa liike tosiaan kytkimessä on paljon.

 

Ja n. 2,5 litraa luki tuolla kuplan laatikkoon, oletettavasti noin sama määrä tässä?

Heps kiitoksia näistä huomenna kokeileen mitä tapahtuu.

Posted

Palliksen loota on hieman isompi kuin kuplan loota, joten 0,5-1 litraa kannattaa varata öljyä enemmän vaihtoa varten.

 

Kytkinvaijerin säädät siten, että polkimessa on välystä n. 1-2cm. Sitten pitäis olla suht kohdillaan.

Guest Palloilia
Posted

Jeps nyt on vaihettu öljyt ja kytkin säädetty.

Reilu kolmisen litraa sitä ölppää sinne meni.

Vaierista on kyllä säädöt aika lopussa nyt, tiiä sitten jossakin vaiheessa varmaan uus vaijeri asennettava.

Mutta kylläpä menee vaihteet hienosti päälle ja eipä pakki enään rutise!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...