Jump to content

Paksu-Tolppa

Members
  • Posts

    643
  • Joined

  • Last visited

1 Follower

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Paksu-Tolppa's Achievements

  1. Ei ole tuollainen selkänoja. Mutta samanlainen koukerojousi on tuossakin. Kyseessä on vuoden 1964 paksutolpan istuin. Eli kaikkein ylimmäinen jousi on ongelma.
  2. Onko kenelläkään kokemusta Kuplan istuimen jousien muokkaamisesta esim. lämmittämällä? Ongelmana on että paksutolpan etuistuimen selkänojan ylin jousi on on liian korkea, ja kiristää verhoilua aivan liikaa. Aika ihmeellisesti on jousi venynyt noin 3,5 cm liian korkeaksi. Näitä jousiahan voi kyllä vaihtaa, mutta ei ole mistä ottaa. Voikohan jousia sitoa jollakin kestävällä langalla oikeaan mittaan, vai kestääkö viritys ollenkaan?
  3. Myydäänkö missään jäykempiä jousia vakiolevyiseen olkatappiakseliin? Joskus olen vaihtanut puolikkaat jouset pakoista kokonaisiin ja jäykentänyt näin jonkin verran, mutta saisi olla vielä jäykemmät. Edit: tuolta ainakin löytyy: www.x-sway.com. Hinta vaan on hurja, yli 600 dollaria. Siihen vielä muut maksut päälle.
  4. Eli 1964 Kuplan ollessa kyseessä katsastajan tulisi löytää tuona vuonna voimassa olleesta lainsäädännöstä kohta jossa kielletään alle 50 cm korkeus. Sillä ei liene vaikutusta että auto rekisteröintikatsastetaan vasta nyt koska on tuotu Ruotsista?
  5. Mistä löytyy tuo ajovalon korkeutta koskeva säännös? Jotenkin loogiselta tuntuisi että se mitattaisiin umpion keskeltä. Omassa Kuplassa on droppiolat ja 135/15 renkaat jolloin ajovalon alareuna on 43 cm:n korkeudella. Rengastuksen vaihtamisella ei 7 cm:n eroa voi korjata.
  6. Mitä ongelmia olkatappimallin Puma-akseleissa on ollut? Onko yläasennossa noin vakiokorkeudella? Omassa tapauksessa autossa on Empin droppiolat.
  7. Kuplan IRS vaihteisto AH3955712. Mitä pitää sisällään? Mistä löytyisi tiedot koodeista?
  8. Eli mikä tuo ero on, voiko käyttää tavallisessa kaksipiirijarrullisessa Kuplassa?
  9. Myydään uudet käyttämättömät CSP:ltä hankitut teräspunosjarruletkut Kuplaan / Ghiaan. Linkistä Steel Braided Brake Hoses :: Custom & Speed Parts (CSP) (csp-shop.com) löytyy alla olevilla koodeilla: 2 kpl: 611 700 355AI (male/female 355 mm) 2 kpl: 611 700 270II (female/female 270 mm) CSP:llä 162 e, nämä 120 e. Osat Kemissä. YV / O4O54O736neljä
  10. Meneekö tosiaan noin alas pelkillä droppiolilla? Onko ovaalin ja paksutolpan akselien korkeudessa eroa? Minulla on paksutolppaan Empin dropit ja mietin säätöakselin ostoa, mutta jos menee noin alas niin vakiolla pärjäisi.
×
×
  • Create New...