Jump to content

Kierretappisarja


Recommended Posts

Posted

Jokaiselta vähänkin enemmän moottorien kanssa pelanneilta löytyy varmasti kierretappisarja hyllystä. Joo minultakin löytyy, merkki on tyyliin "Pro Master 6000", tapit taitaa olla ihan kohtalaiset, mutta vääntimet on aivan perseestä.

 

Nyt kun Kiinalaisille on annettu mahdollisuus, mitäs oikeita hyviä laadukkaita kierretappisarjoja on myynnissä? Valmistajia? Kokemuksia?

Guest Mika Raussi
Posted

Dormeria kannattaa suosia kun on kyse kierrevälineistä tai poranteristä.

 

Vääntimet settinä tulee ihan hyvin Völkerin sarjassa, mutta niillä tapeilla ei tee hevon vittuakaan. Ihan järetöntä nykypäivänä jos ei saa valmista kierrettä yhellä tapilla, vaan joutuu käyttämään kolme tappia rejässä.

Posted
Dormeria kannattaa suosia kun on kyse kierrevälineistä tai poranteristä.

Jep, mutta harrastelija saattaa säikähtää hintoja:)

Guest Mika Raussi
Posted

Tappi kerrallaan kun hommaa, niin ei tunnu niin pahalta. Hintaa on mutta ei tarvii ostaa joka viikko uutta, eikä tarvii ostaa kun yks joka kokoa.

Guest Toheltaja
Posted

Joo, ja paskalla tapilla saat enemmän harmia aikaan kun sillä pari euroa kalliimmalla... Eli Dormeria suosittelen minäkin...

Posted

Minultakin ääni Dormerille. Maksaa varmaan yksi pakka enemmän kuin koko kiinan satsi, mutta kuten todettua pakka/tappi kerralla.

 

Tosin kysymys taisi olla vääntimestä ja siinä mulla on joku vanha no-name joka on toistaiseksi toiminut ok.

Posted

Kiitos vinkeistä. Sitten kun (ei jos) kiinatapit jumiutuu jonnekin kriittiseen paikkaan niin haen Dormerin tappisetin.

 

Kun vääntimistä ei tullut suosituksia niin kävin paikallisen työkalusedän juttusilla, kauppasi Saksalaisen räikkävääntimen 18 eurolla. Ei tässäkään kyllä merkkiä lue, mutta aikaisempaan kiinaräikkävääntimeen verrattuna oleellisesti laadukkaampi. Ja se kiinalainen T-väännin lentää hevon vittuun ASAP.

vaannin.jpg

Guest Mika Raussi
Posted

18€ ei oo paha hinta vääntimestä, jota käytät lopun ikäs.

  • 4 weeks later...
Posted

Mika, totta.

 

Sitten kun (ei jos) kiinatapit jumiutuu jonnekin kriittiseen paikkaan niin haen Dormerin tappisetin.

 

Voi kilin vittu, siinä ei pitkään mennyt. Ensimmäistä kertaa tuon uuden vääntimen kanssa puhdistin kierteitä, nyt on M8 kiinatappi kahdessa osassa.

 

Dormer kauppaan mars.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...