Jump to content

TF_Osku

Members
  • Posts

    180
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

5178 profile views

TF_Osku's Achievements

  1. No jos on persialainen matto ja seinät täynnä villaa ja bitumia katto verhoilu ja bitumit sen alla niin ei varmaan olekkaan ihan katastrofi. Mulla kaiku kopoa on peltiä nakuna joten se on aika hyvä vahvistin sille ulinalle. Lähinnä tulee mieleen ralliauto suarahampaisella askilla ainoa ero on että motoria ei kuule ulinanläpi kun normi putki. Se puoliväiseinän yläosan lisääminen teki siitä sellasen että kaupungissa pärjää ilman kuulosuojaimia.
  2. Itse ajattelin asian niin että minimi vinouma eli noin hammas ristiin ja konehan on täysin vakio 1500 joten ei mikään teho hirmu. Alemman eli pyörän rattaan kansssa tuskin ongelmaa koska tuleehan siihen renkaan sivuttais voimiakin aika lailla joten ongelma keston kannalta on korkeintaan ylempi ratas koska sen rakenteelliset voimat alun perin aika pienet joten sen laakereita itse ajattelin ehkä uusia. Mutta joo noi päittäis voimat on just se ainoa ongelma kohta kustannusten lisäks. Ja isoin kysymys merkki oli että kun kukaan ei tunnu tarjoavan niin eikö se sitten kestä vai eikö kukaan vain ole kokeillut.
  3. Hei aloin tässä suunitteleen että teettäisin vinohampiset rattaat alennusvaihteisiin melutasontakia ja mietin löytyykö valmiitasarjoja jostain että ei näe turhaa vaivaa. Lisäki jos valmiita ei löydy niin onko tietoa että joku olisi kokeillut ja huonoksi havainnut? Jos vastaus ylempiin on molemiin kieltävä onko kellään muulla kiinnostusta noihin jos ensitalvena tilais? Itse haluaa pitää auton alkuperäsenä mutta olisi se kiva kumminkin välttää kuulovamma.
  4. Nyt on leima ja museoleima kans.
  5. Eipäkauhestikiinnostatuollainenvittuilu!
  6. Nyt on ajettu ensimmäiset kilsat siirtokilvillä ja auto näyttää toimivan hieman alennusvaihteet ulvoo ja jarrut vinkuu mutta jarrut varmaan asettuu kun vähän kuluu ja alennus vaihteet nyt on kumminkin vielä suht hiljaset ei varmaa suorahampaiset rattaat voi täysin äänettömiä ollakaan. Pitää ajaa maanantaina eka 100km museoleimalle ja sitten katsoa putooko perä kun asettuu vai pitääkö vielä vähän pudottaa pooreilta.
  7. 1965 etunurkan tiedot
  8. Oli niitä näyttäviä volkareita vaikka kuinka vähän niin kertoohanse jotain autoharrastuksen arvostuksesta jo se mitä rangaistaan on se että tuot sen autos sinne. Joten suositus ton mukaan on tule jalan tai pikku bussilla. Kannattaako enempää ihmetellä miksi harrastus kuolee . Kas kun ei vielä poltomootorikielto ja autoton keskusta koko leirintäalueelle.
  9. Eikö niitä autoja just haluta nähdä? Autot ilmaseksi ja muilta rahat.
  10. Itsellä se ongelma on moni ongelmaisena(tallissa 5 merkkiä)se että kesäviikonloppuja on vähän ja niistäkin kaikki kerhot helposti iske kaikki tapahtumat samalle parille viikonlopulle joten vaikka kuinka haluais niin ei vaan voi käydä kaikissa. Moni merkki tapahtumat varmaan saatais olla se joka päättää että just toi on se juttu. Tosin usein myös emäntä saattaa keksiä jotain joten vaikka tapahtuma olis kuinka mahtava voi jäädä väliin jos osuu huonoon hetkeen.
  11. Itse olen aina ollut sitä mieltä että pitäisi järjestää enemmän seka tapahtumia. Jos mulla on tölkki tai junis tai kupla tiedän mikä se on jokaista mutteria myöten, ja on paljon kiinnostavampaa tutkia esim alfa jota en yhtään omista. Seka tapahtumissa olis myös useampi kerho jakamassa kustannuksia ja tapahtumat myös kasvaa ja samala kaupalliset kojut tarjoaa parempaa tuottoa ja niiltä myyntipaikoilta saa enemmän rahaa homman pyörittämiseen.
  12. Löyty ainakin alustavasti ottaja muoteille palaan asiaan mikäli asiassa ilmenee ongelmia. Boniton muotin ajattelin itse pelastaa tosin jos joku muu tuntee paloa sen pelastamiselle niin käy se mulle haluan vain varmistaa että saan omaan Boniton osia jos joskus töppää.
  13. Eurassa ovat käsittääkseni
×
×
  • Create New...