

Peeveli
Members-
Posts
32 -
Joined
-
Last visited
Profile Information
-
Paikkakunta
Nurmijärvi
-
Ajoneuvot
Kupla 1963, T2 1977
Recent Profile Visitors
1372 profile views
Peeveli's Achievements
-
Imusarjat, kaasari ja 1200 kannet
Peeveli replied to Peeveli's topic in Myynti varaosat (VW aircooled)
Kannet vaihtuu laatikolliseen Sandelsia! -
Imusarjat, kaasari ja 1200 kannet
Peeveli replied to Peeveli's topic in Myynti varaosat (VW aircooled)
Kannet jäljellä ja hintaa halpuutettu nyt 70€ -
Empin 1-reikäkansien uudet imusarjat nurkkakaasareille sopii T1&3 MYYTY! Solex 28 PICT1 MYYTY! Ehjät 1200 kannet vaihdetaan laatikolliseen Sandelsia. Nurmijärveltä löytyy, osat kulkeutuu myös Seinäjoen suuntaan jollain aikavälillä. Myynnissä myös muualla. yv. tai nolla40098843ysi
-
Tänks, eiköhän näillä neuvoilla tukivarsi irtoa. Kyseessä on yläpallo, eli kallistuksenvakaajaa ei tarvinne irrottaa.
-
Myöhäispalloon pitää vaihtaa eteen palloniveliä, mutta pientä otsalohkon raapimista aiheuttaa tukivarsien irrottaminen. Eli neuvoja kaipailen miten homma tapahtuu.
-
No samperi noinhan se läks toimimaan, meinas vaan usko loppua kun jännitteistä piuhaa maadoittavaan anturiin tuuppas. 😆
-
Myöhäispallon öljynpainevalo ei pala laisinkaan, konehuoneessa on kolme vapaata johtoa joista sini/mustaan tulee 12v jännite ja sit on musta ja harmaa/vihreä joihin ei tule virtaa mutta mittaamalla ei ole suoraa yhteyttä maadoitukseenkaan. Samban sivuilta löysin kytkentäkaavoja, jonka mukaan sini/musta menee öljykelloon, mutta taitaa savu nousta kun jännitteellisen piuhan siihen kytkee, tai vähintää sulakkeet palaa. Maadoitus mittariston pohjassa on kunnossa kun muut merkkivalot toimii, latusvalo toimii myös öp-valon paikalla. Onko jossain rele tai virtapiiri mikä kytkee öp-valon toimintaan vai miten sen kytkentä menee? "eihän näin pienessä vehkeessä voi olla kovin suurta vikaa sanoi Vilen"
-
Moro, jatkoa tyhmien kysymysten sarjalle. 😁 Löysin pallikseen omaa silmää miellyttävät vanteet jotka ovat kokoa 6x15 ET25 Osaako joku sanoa mikä näille on max. rengaskoko joka mahtuu pyörimään ja edessä kääntymään, vai mahtuuko tuolla vanteen koolla mikään? Tarkoitus olis pikkasen kasvattaa pyörien vierintämatkaa kun kone nykyisellä rengaskoolla 195/65-14 huutaa jo 90 vauhdissa kuin viimeistä päivää. Loota on nyt vakio alustalla, mutta sitä on tarkoitus myös vähän madaltaa. kiitos ja anteeksi. 🙃
-
THX! Tuohon suuntaan arvelinkin. Pengoin mottia ja osia enempi, kampura vaatii koneistuksen ja pytyt+männät uusiksi, kannet näytti ehjiltä. Moottoripellit ja lämmönvaihtimet tulivat myös kasan mukana. Tämä kaikki myynnissä jos jotain kiinnostaa.
-
Mikä moottori on kyseessä? Ostin läjän osia ja tää tuli mukana, motti on purettu mutta suunnilleen kaikki osat pitäis olla laatikoissa mukana. Ittellä ei ole lyhyelle lohkolle käyttöä jos jotain kiinnostaa niin tarjouksia peliin. Nolla400 ysi8843ysi
-
Mitäpä pyydät raamista?
-
Onko palliksen moottoritilan kattoon tehtävissä huoltoluukku jälkikäteen, vai onko se ns. mission impossible? Potilas on myöhäinen pallis ja väliin riepoo sen ahdas konehuone.
-
Kiitos vastauksista, eli lähdetään kokeilemaan kaasareiden mukana tulleilla suuttimilla.
-
Tänjks, kokeillaan niillä. Eräs kaveri tosin suositteli vaihtamaan empin suuttimet dellon suuttimiin, hänen mukaan empi suuttimet ei olisi niin tasalaatuisia kuin dellon suuttimet. Onko jollain vastaavia kokemuksia?
-
Moro, pöydällä on rempattu 1600 moottori, siinä on empin 110 nokka ja kansista kanavat siistitty, muuten moottori on vakio. Meininki on laittaa siihen empin 34 nurkkakaasarit. Osaisko joku neuvoa minkä kokoisilla suuttimilla kannataia lähteä kokeilemaan ja säätelemään?