Jump to content

40mm Brosolit/Solexit


Guest Mike

Recommended Posts

Guest Mike
Posted

Kupla on ympärivuotisessa käytössä ja koneena on 1600cc miltei vakionokalla, nostetuilla puristuksilla ja käärmeenpesällä vaimentimineen.

 

Tekisi mieli vähän piristää konetta kaasuttimen vaihdolla. Vaihtoehtoina ovat pyörineet proge Webru, yksi tuplaDellu keskelle taikka 40mm Brosolit nurkkiin. Tarkoituksena olisi löytää tehokkaampi kaasutinratkaisu, joka on kohtuu taloudellinen ja toimii talvellakin.

 

Tuttavani progressiivinen on lähes yhtä taloudellinen kuin vakiokaasarikin, mutta huomattavasti tehokkaampi. Muista virityskaasuttimista en omaa kokemuksia. Mitä olen lueskellut nii yleisten kokemuksien mukaan tuplaDellu keskellä on kuten proge, ehkä vähän kasvaneella kulutuksella ja teholla.

 

Nyt kiinnostaisi tietää enemmän näistä Brosoleista jotka myös tuntuvat olevan edullinen ratkaisu. Soveltuvatko ympärivuotiseen käyttöautoon? Ovatko tehokkaampi/taloudellisempi ratkaisu kun yllä mainitut? Tarvitaanko säätöön enemmän tietoa/työkaluja kun yhteen keskituplaan? Sopiiko niihin tuplille tarkoitettu vivusto vai onko vivusto tehtävä itse?

 

Ja tuplat nurkkiin ei tällä hetkellä mahtu budjettiin;)

Posted

Solex/brosol satsi on todella hyvä, enemmän tehoa ja käytettävyyttä kuin yhdessä keskituplassa! Voin suositella! Tuplat tietysti astetta parempi mutta ohjelmoitavaa ruiskua ja sytkää ei voita mikään =)

Guest Mike
Posted

Jospa tuon ohjelmoitavan ruiskun jättäisin vielä tuleviin projekteihin=)

 

Minkälaiseen kulutukseen Brosoleilla pääsit ja ajelitko myös talvella?

Guest Mike
Posted

Ei taida porukalla kokemusta Brosoleista olla?

 

Vaakakuppi on alkanut kallistua progressiivisen puoleen ja lähtee ensi viikolla tilaukseen mikäli neuvoja ei tämän enempää tule..

Posted

Kyllä nurkkakaasarit on paremmat kuin yksi keskellä. Imusarjat tulee lyhyemmät,vähemmän jäätymisherkkyyttä,kierrosherkempi ja parempi virtaus huomattavasti kun vw:n omien pässinsarvien läpi jollain progressiivisellä. JM puolella käyttävät brosoleita hyvin (teho) tuloksin.

Guest Mike
Posted

Kovasti tuntuu brosolit kannatusta saavan.

 

Oisko teillä Kyösti ja Jani antaa mitään kokemukseen pohjaavaa, suuntaa antavaa tietoa kulutuksesta?

Posted

Eipä tuohon sovi antaa mitään,itse ajelen tuplilla ja oma kupla vie tällä hetkellä maantiellä alle 10L / 100 100km/h. Kaupungissa n.13-14L (kaasujalka on raskas).Kone on mieto 1600. Riippuu niin monesta asiasta että mahdoton sanoa. Brosoleita ei itsellä ollut mutta jos noista kahdesta valita niin brosolit.

Posted

Mulla on Brosolit 1835cc koneessa ja oon tykänny kyl noista. Kone on ollut välillä risulasissa ja nyt taas kuplassa ja hyvä on ajolleen.

Posted

Brosolit ja oikean kokoiset imusarjat.. alumiiniset ahtammat sarjat toimii paremmin pienissä (1600) koneissa. Peltisten JM sarjojen ongelma on alhainen virtausnopeus alakierroksilla. = käy huonosti alhaalta.

 

Jan

Guest Mike
Posted

Kiitoksia kaikille vinkeistä!

 

Saitte minut vakuuttuneeksi ja niimpä tilasin Brosolit. Toivottavasti saan asennukset tehtyä niin kuin pitääkin jotta säästytte seuraavilta topiceilta, missä kysellään Brosolien säädöistä;)

  • 2 years later...
Guest Toheltaja
Posted

sisäkurkuthan on mitä sattuu vaikka runko oiskin isompi...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...