Jump to content

Irroitettava takahelma


Recommended Posts

Posted (edited)

Tästä aiheesta löytyy haulla toki vanhempiakin keskusteluja mutta kuvat ovat jo kadonneet eli avataanpa aihe uudelleen.

 

Olisiko jollain laittaa tyhjentäviä kuvia siitä kuinka moinen on tehty, yritän tehdä omastani lokasuojan pulteilla kiinnittyvän mallin mutta ongelmia tuottaa konehuoneen puolelle tuleva osuus. Ei ole mitenkään houkutteleva ratkaisu vasta maalatussa autossa se että joutuu vääntelemään ja repimään helman irti jotta saa sen konehuoneen osuuden muljahtamaan paikalleen ja pois. Kuitenkin luulisi että jäähdytyksen kannalta tuolla kuuluisi olla myös tuo reuna joka tulee lähimmäksi konepeittoa. Kyseessä siis -67 kupla johon on tulossa uusi takahelma.

Edited by jarkki86
Posted

Irtohelmahan syntyy niin että etsii ne pistehitsit, poraa ne auki ja kiinnittää helman niillä lokarin pulteilla sitten takaisin... Mulla on "kallookkerissa" noin helma kiinni ja pelaa hyvin.

Posted

Juu vanha on jo porattu irti, ongelma on siinä että uuden saisi paikalleen ja pois ilman väkivaltaa/murjomista/vääntelyä. Koitan laitella kuvia myöhemmin niin selviää tuo minun ongelmakohta.

Posted

Hmmm...näköjään liian kauan aikaa kun viimeksi mallailin tai väsymystä jne...Kuvasta näkyy kohta johon ottaa molemmilta puolin kiinni, ilmeisesti joutaa laikata pois?

 

 

post-3326-0-54114900-1483450789_thumb.jpg

Posted

Joo... Muistaakseni leikkasin tuon lärpäkkeen pois tieltä mutta taitaa senkin jälkeen vaatia pientä suostuttelua että menee paikoilleen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...