Jump to content

Hitsattavia muttereita


Recommended Posts

Posted

Onkos sellaisia muttereita missä ois "prikka" valmiiksi kiinni?

Niin että porais reiän mutteria varten ja hitsillä kiinni prikkaosasta?

(mutteri uppoaisi siihen reikään ja prikka jäisi reiän reunojen ympärille)

 

 

Kyllästynyt heppaamaan muttereita koloihin...

Oon selvinpäin, kunhan kyselen.

Guest MudbottoM
Posted

Helpoin ja nopein olisi tuollainen niitattava mutteri. Niitattavat vaan tahtoo lähteen pyöriin pulttia auottaessa, jos vähäänkään ruostuneet kierteet. Itse olen noita "laippamuttereita" hitsuutellut koreihin kiinni. Sopivan reiän kun poraa ja pikkuisen napauttaa pallopää vasaralla reikää sisään, niin saa hitsuuteltua samaan tasoon kiinni. Hyvin toimii, tosin niittiä työläämpi.

Posted
On mulla toi niittimutteri pihti ja mielestäni se toimii hyvin, kunhan ei tarvitse kauhiasti kiristellä.

 

No hitsaa se niittimutteri siihen reikään siitä laipasta niin toimii ihan yhtä hyvin.

Posted

Saakos tommoseen parin millin köykämiittiin jotain niittimutterin tapasia, jotka vaan napautetaan reikään ja sillä hyvä? Ei tarvis kovin kireelle kiristellä.

 

Jos vaikka karvanoppa tietäis, mihin pulttikauppaan tässä kannattais suunnata kun vissiin Vaasan tietymillä molemmat muhitaan? Asennus pitäis onnistua ilman mitään erikoisempaa vehjettä kun en muutaman mutterin takia viitti mitään vain_muttereitten_puristelija_sähkölaitetta hommata.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...