Jump to content

Synkronoimaton laatikko


Guest oinosenmake

Recommended Posts

Guest oinosenmake
Posted

Sain vaimolle kauppakassiksi -54 stanu kuplan viimein liikenteeseen. "Yllätys" oli melkoinen miten hankalaa pienemmälle vaihtaminen ilman ylimääräistä rutinaa välikaasun kanssakkin on -vai liekkö harjoituksen puutetta.. Noissahan on synkronoimaton halkaistava laatikko, onko nämä laatikot vaihtokelpoisia keskenään, jos jostain sais hommattua synkronoidun halkaistavan tilalle? On tottunut tolla tuoreemmalla kuplalla ja jouhevammin toimivalla laatikolla ajelemaan.

Posted

-54 malliin pitäisi mennä suoraan synkattu halkaistava loota, koska crash boxin kiinnikkeet muuttui samanlaisiksi 10.52 alkaen.

 

Mutta miten mukavaa onkaan ajaa tuolla rutinalootalla, itse tykkään. Kolmoselta kakkosella vaatii tosin harjottelua, mutta oppiihan sitä.

Posted

Valikaasulla ja harjoittelulla onnistuu ilman rutinoita.

Uudempi loota menee paikoilleen ainakin nokkakappaleen vaihdolla (juniksesta muistaakseni nokkapala)

Posted

Ei tarvinne ovaalissa edes nokkakappaletta vaihtaa kuten splitissä. Riippuu myös kakkoshampaiden kunnosta miten helposti vaihtaa. Omissa spliteissä on ainakin selvä ero.

Posted

Eikö oo mukava, kun vanhan kuplan ajoon tarvitaan myös sävelkorvaa. Siellähän ne on D:n korkeudella kierrokset kun pitää keppiä pienemmälle laittaa :-) No joskus ylämäessä vähän korkeammalla, ettei vauhti putoo

Posted

'54 pitäs olla kyllä vielä synkaton ykkönen. Ja jos haluaa täyssynkatun nuoremman lootan, tarvii juniksen nokkakappaleen ja hoki-stikin

Posted
Eikö oo mukava, kun vanhan kuplan ajoon tarvitaan myös sävelkorvaa. Siellähän ne on D:n korkeudella kierrokset kun pitää keppiä pienemmälle laittaa :-) No joskus ylämäessä vähän korkeammalla, ettei vauhti putoo

 

Hauska ajatus tuo kyllä =D Taitaa kuitenkin olla kohtuu vähissä ne absoluuttisen sävelkorvan omaavat ihmiset...

Guest oinosenmake
Posted

Harjotuksen puute tässä vaivaa, sen paremmin vaihtuu pienemmälle ilman rutinoita mitä enemmän kilometrejä tulee se varmaan toi sävelkorva herkistyy.. Mutta jää kyllä vaimon kauppareissut tekemättä. Eli halkaistavat laatikot joissa 2,3,4 synkattu käy heittämällä tilalle?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...