Jump to content

peruskallio

Members
  • Posts

    774
  • Joined

  • Last visited

Profile Information

  • Paikkakunta
    Pirkkala
  • Ajoneuvot
    Kupla -73

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

peruskallio's Achievements

  1. Nämä olivat -75 vuosimallin kuplassa. Olisikohan myyjä sanonut että alunperin polosta tai golfista?? olleet 10 vuotta varastossa, pölyiset ja likaiset. vaihtuu esim. pakettiin juhlamokkaa
  2. Onko perusasiat katsottu läpi? Eli sytytysennakko kohdallaan ja puristuksia löytyy joka sylinteristä? Käykö kaikilla, Tulpat ja johdot kunnossa? Venttiilivälykset?
  3. https://www.motonet.fi/tuote/kaynnistinmoottori-13-2674?product=13-2674&gad_source=1&gbraid=0AAAAADpT_UFaOFJ8KxOKQAwwhYxnWjN3o&gclid=EAIaIQobChMIwqqS7evhiwMVGluRBR3DagmvEAQYBiABEgIFYfD_BwE en nyt päätäni pantiksi laita, mutta mielestäni se on tämä. vähän ohkaisesti ilman modausta ratas menee vauhtipyörälle. Vuosia vierinyt mutta kiinnityslaippaa taisin vähän ohentaa ja laakeripesää syventää ja jostain pinnasta vastaavasti sorvata otsapintaa että ratas meni lähemmäs vauhtipyörää. Hyvin toiminut sen jälkeen. Vikaa taisi olla myös auton sähköissä, veti startin päälle mutta ratas ei tullut niin pitkälle kuin olisi pitänyt. Rele väliin korjasi sitten senkin ongelman.
  4. Turvonnut letku diagnoosin voi helposti tehdä avaamalla ilmausnipan. Neste pääsee sieltä pakoon ja jarrun pitäisi irrota. Onko jarruille joskus tehty jotain? Jos ei Seuraavaksi katsoisin rummun sisään työsylinteriä, suurella todennäköisyydellä ruostunut sisältä ja jumittaa sen takia. Ei kannata pahemmin rassata, uutta tilalle. jos niitä on pidelty ja pääsylkkyä vaihdettu tai säädetty voi tanko joka käyttää pääsylinteriä olla liian ulos säädetty ja sylinteri ei palaa asentoon jossa neste pääsisi palaamaan säiliöön. Tässä tapauksessa pitäisi kyllä koko takapää olla jumissa ja jumin pahentua sitämukaa kun jarru laahaa ja paikat lämpenee.
  5. Sattuisiko olemaan ylimääräistä HYVÄÄ flippikeulaa? Pitäisi olla alkuperäinen, eli ei mikään kaikki siloiteltu tasaiseksi malli. vakiolevyisillä lokareilla, makaavilla lampuilla.
  6. Makaavalamppuiseen tein joskus sähköjä, tarvike osat oli ajovalon kopat ja umpiot. Liittimet mistä johdot lähti taaksepäin ei mahtuneet paikalleen. Vahva veikkaus että ainakaan siihen yhdistelmään ei olisi mitään toivoa saada led-polttimoa mahtumaan.
  7. https://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=726718 tuolla on kuvien kera ohjeita. On täälläkin aiheesta keskustelua ollut mutta kuvat tainneet kadota vuosien varrella. Runkotunnelin etupää lienee hyvä hakusana.
  8. Mihinkään en ole vielä törmännyt mitä ei tarpeeksi kuumentamalla irti saisi. Voi toki tuhoutua muutakin siinä sivussa.
  9. Mulla on irrallaan -73 tangot 6kpl en katsonut monta niitä pitäisi olla. 4kpl on aikalailla 1125mm ja 2kpl 1100. Toisessa on 5cm molemmista päistä 25 asteen taitos. neljässäkin pientä hettoa mitoissa, eivät ole luotisoria voi johtua siitäkin mutta 1120-1125 välissä ovat kaikki.vaikea ottaa kuvaa, mutta ovat toinen pää maassa. En saa tarkentamaan tankoihin.
  10. https://www.thesamba.com/vw/archives/manuals/carburetors.php tuolla on kaasuttimista tietoa.
  11. Ruikkiiko se kuitenkin suuttimesta bensaa, ettei ole tukossa? Jos ei, tulee sitten pihalle sieltä mistä pääsee. Siellä on pienet kuulat kanavissa, jos eivät liiku voi kanava olla tukossa. Jouduin joskus poraamaan blommin auki että sai kuulat taas liikkeelle
  12. Kuvissa ei näy vauhtipyörää, jos on irti heiluu kampiakseli miten sattuu.
  13. Bensamittari parilla ruuvilla kiinni, ne auki ja nostaa ylös niin saa pelkän bensamittarin irti. En nyt satavarmasti muista mahtuuko mittari paikallaan ulos, mutta kannattaa kokeilla. Itse mittaristo lähtee etuluukun puolelle, kaksi ruuvia löysälle (ei tarvitse irti asti) pyöräyttää vastapäivään ja vetää ulos.
  14. Taitaa Mikko tietää paremmin kuin minä😄 mutta sen verran omakohtaista kokemusta että vakiovetarit ja tasauspyörästön rattaat hajoaa ennen tuota. lienee vaikutusta myös mitä perän ympärillä, jos pääsee vaihteiston posket erkanemaan toisistaan menee hampaat varmasti jossain kohtaa yli.
  15. Vieläkin tuo 3m purkinjämä, mistä ketjussa kuva vuodelta 2016 on hyllyssä. Satunnaisesti sillä jotain pientä liimaillut ja toimii yhä. N. Kuukausi takaperin viimeksi testasin. Jos sitä siis jää niin ei ole vuodessa vanhenemassa purkkiin, ellei resepti ole tässä vuosien varrella muuttunut. ainiin ja verhoilukin on yhä katossa.
×
×
  • Create New...