Jump to content

vwagen

Members
  • Posts

    1535
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

vwagen's Achievements

  1. Autan perikuntaa edesmenneen harrastajan kaluston myynnissä. Siis K-70 tai oikeastaan 4 kpl,1 hyvä ajokuntoinen(ei katsastettu)suorakaideajovaloilla,3 varaosakuntoista pyöreillä tuplavaloilla. Hintatoive kaikista yhteensä 1400 e,eli se mitä parhaasta yksilöstä on pari vuotta sitten maksettu. Kaikkia neljää ei ole pakko ottaa ja silloin voi hinnassakin olla vähän neuvotteluvaraa, Autot Kirkkonummella. Lisätiedot minulta,kdf39@kolumbus.fi tai 0405612523
  2. Eikö olisi vaan helpointa tehdä pulttikiinnitteiset korotuspalat niihin 412 imusarjoihin?
  3. Katto löytyy myös Kirkkonummelta,ehkä oviakin.
  4. Isologoiset kapselit vain -48 kuplassa tai- 47 lopulta -49 alkuun,siitä eteenpäin normaalit paitsi suomessa jossa viisikymmentä luvun alussa logottomat. Ja tuohon alkuperäiseen kuvaan viitaten normaali matala kapseli, kuplassa ja kolmos ja tyypissä-67 loppuvuodesta tuotannon loppuun saakka,nelostyypissä kokotuotannon ajan ja kakkostyypissä -71-79,korkea kapseli vain t 3 transporterissa.
  5. Se sokkatappi ei mene akselin läpi,akselin tyvessä on ura,siis ympäri akselin.
  6. Vaihtomoottoreissa ja vaihtorunkomoottoreissa oli 70-luvulla moottorin tunnuskirjain/kirjaimet valmiiksi meistettynä. Vaihtokampikammioissa ei ollut kirjaintakaan,niihinhän oli mahdollista koota erilaisia moottoreita,eli eli tunnuskirjain ja numero olisi pitänyt meistää kun moottori oli koottu. Tuo moottori on koottu vaihtokampikammioon joka kuitenkin on ollut uusi. Vaihto-osaohjelman mukaisesti piti olla tarjolla tietyt vaihto-osat,jos kunnostuskelpoisia osia ei palautunut riittävästi,myytiin uusia osia vaihto-osaleimalla varustettuna.
  7. Onko ne uudet neulaventtiilit aidot Solexit vai jotkut epämääräiset tarvikkeet?Nykytarvikkeet usein täysin kelvottomia.
  8. Porauksen STD mitta on 126,1 mm,pinnasta jota vasten jakajan kiinnityspanta tulee pintaan jota vasten välilevyt tulevat. Välilevyjä on yleisen 0,6:mm lisäksi 1,25 mm,3,0 mm ja 6,3 mm paksuisia. Akseleita yleisen 80,3 mm lisäksi myös 85,3 pituisia. Ja niitä porauksia STD:lisäksi 126,8 mm,131,1 mm ja 133,5 mm.
  9. O tarkoittaa ylikokoista runkolinjaa ja P plaanattua kampikammiota. Tehdas koneisti runkolinjan koneistuksen yhteydessä aina myös hihnapyörän reijän ylikokoon. Muut kampikammion koneistukset,nokkalinja,öljynpaineventtiilien poraukset,virranjakajan käyttöakselin porauksen syvyys ja sylinterien tasot selviävät vain mittaamalla.
  10. Mulle toi viimeisin.
  11. Transporterin lampunkehykset(kuvassa),vai kuplan?
  12. Teollisuusmoottorin latureita erityisen pölyisiin olosuhteisiin.
  13. 82 alkuiset varaosanumerot ovat ensimmäisen polven Audi 80:nen,siten myös ensimmäisissä Passateissa on ollut samat veivit.
  14. Kuten valmistenumerosta näkyy,vuosimalli on-67,katso kolmas numero.
  15. Eipä todellakaan ollut mitään suomi säästömallia.Varaosavanteet kokomustia. Sinulle oikeat vanteen värit,keskiö L 393 königsblau ja kehä L 392 nebelgrau.
×
×
  • Create New...