Jump to content

Sähköpakuille taas kivoja pikku etuja


Recommended Posts

Posted (edited)

"B-kortti riittää pian sähkö- ja kaasukuorma-autojen ajamiseen – painoraja nousee yli 4 tonniin"

 

kertoo meille YLE. Vaan eipä sitten koske kaikkia pakuja, eipä tietenkään. Aito "DHL ostaa oman lainsäädännön"-pykälä. Rahalla saa mitä haluaa, EU:ssakin.

 

https://yle.fi/a/74-20153130

 

Huvittavinta on että YLEkin on missannut aivan täydellisesti että miksi: Kapasiteetti on täysin yhdentekevä, kun kuorma-autotkin on keksitty (ja ainakin täällä sellainen on paljon halvempi pitää): Kysehän on vain siitä että C-kortin omistavalle kuskille pitäisi maksaa palkkaakin, B-kortillisia saa ilmaiseksi. Seikka jonka DHL:n edustaja tunnustaa viimeisessä sivulauseessa.

 

DHL:n kokoisessa putkassa puhutaan miljoonista per vuosi. Se on se oikea syy. Ainakin minulle päivänselvä syy, mutta YLE:n toimittaja ei joko ymmärrä asian pihviä tai ei halua sanoa.

 

Edited by Kharon
Posted

Sitä on ollut niin monenlaista ministeriä. Oppivelvollisuus nousi 18 ikävuoteen, ajokortti-ikäraja poikkeusluvalla laski 17 vuoteen, että pääsee autolla kouluun.Ajokorttiuudistukseen kuului myös muun muassa se, että ajo-opetustuntien määrää laskettiin reippaasti 18 tunnista 10 tuntiin ja teoriatuntien määrää 19:stä neljään. B-kortilla saa ajaa yli 20 prosenttia painavampia autoja, tuhot lisääntyvät paino kertaa nopeus. Kukkakauppiaat kiittää.

Posted
3 hours ago, hpa said:

Ajokorttiuudistukseen kuului myös muun muassa se, että ajo-opetustuntien määrää laskettiin reippaasti 18 tunnista 10 tuntiin ja teoriatuntien määrää 19:stä neljään.

 

Onko nykyään ajokortissa merkintä automaattivaihteistosta, jos ei ole manuaaliaskilla ajanut korttia?

Posted
1 hour ago, Kurre said:

 

Onko nykyään ajokortissa merkintä automaattivaihteistosta, jos ei ole manuaaliaskilla ajanut korttia?

 

On. Sähköautot lasketaan automaateiksi että jos on ajanut kortin sellaisella niin sitten saa ajaa vain automaattia.

Posted
1 hour ago, Kurre said:

 

Onko nykyään ajokortissa merkintä automaattivaihteistosta, jos ei ole manuaaliaskilla ajanut korttia?

On, automaattikortilla ei saa ajaa manuaalilla, mutta toisin päin kyllä..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...