Jump to content

Mikä nokka?


Recommended Posts

Posted

Historialtaan tuntemattomasta koneesta purkautui tällainen neliniittinen vakionokan näköinen pötkylä, jossa erikoisen vaalea ratas, kuin pulttikiinnitteisissä virinokissa. Etelä-Amerikan nykytuotantoa? Varustettu kuitenkin VW-logoilla, tehtaan tuote vai 'täydellinen' kopio?

post-1047-13888361987504_thumb.jpg

post-1047-13888361987742_thumb.jpg

post-1047-13888361987943_thumb.jpg

Posted

Kyllä tuo on ihan saksalainen tehtaan nokkaakseli,70-luvun lopulla siirryttiin magnesiumpyörästä alumiiniseen.Onko tuossa otsapinnassa joku tunnistettava väri,kuvasta ei oikein saa selvää,ne oli merkitty eriväreillä tunnistamisen helpottamiseksi.Akseli on joko 1600 ilmajäähdytteisestä tai vesibokserista.

Posted

Otsapinnalla tarkoitat rattaan keskiötä? Kuparinväriseksi sitä lähinnä voisi sanoa. Onko Wasserin nokka samoilla arvoilla kuin 50 hv Kuplassa?

Posted

Joo niin näyttää ja sellainen tod.näk. onkin. Hämmästystä herätti vain tuo hammaspyörän väri/materiaali, mutta siihenkin löytyi vastaus tuossa edellä, itselle vastaavia ei ole koskaan vastaan sattunut.

Posted

Tuossa AP:n kuvassahan näkyy selkeesti tuo numerosarja, ja 113-alkuinen on kuplan osa, ja 109 sanoo jotta 1 on moottorin osa ja 09 venttiilikoneiston osa, jne.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...