Jump to content

cad-osaajaa?


Recommended Posts

Posted

Löytyiskö ketään joka osais muuttaa mun piirtämän corel-tiedoston .dxf muotoon.

 

Corelilla tuo onnistuu jotenkin, mutta vesileikkuri leikkaaja-ässä sanoi että kuva aukeaa, mutta on "rasterinen" ja täytyy piirtää uudestaan.

 

Olisiko vaihtoehtoja??

Guest Forsbacka
Posted

Eiks Corelilla pitäisi saada tallennettua suoraan DXF:ksi?

Posted

Laitetaas tähän muillekin tiedoksi. Yleensä kun laser- tai vesileikkauksessa jotain teettää on edellytys cad-kuva, ja kunnollinen sellainen. Corelista kun tallentaa kuvan (etenkin jos se on alunperin ollut bittikarttakuva) dxf:nä niin kääntäjä ei tahdo osata tehdä kunnollista kuvaa, jossa jokainen kaari tai suora olisi yksi elementti. Esimerkiksi tässä Sepin tapauksessa rautaristin jokainen kaari (dxf-kuvana) sisälsi noin 50 elementtiä (vähintään, saattoi olla myös 500, en laskenut), siitä kun laskee kaikkien elementtien pisteet, niin niitä on aika paljon. Seuraus: leikattavan kappaleen laatu huononee, kun leikkausohjelma tekee sahalaitaa (koska kuvakin on sahalaitaa) ja ennen tuota yleensä (ainakin vanhemmilla koneilla) tulee eteen se, että kuvassa on liikaa pisteitä ja leikkausohjelma menee kontilleen.

 

Ratkaisu: Piirtää kuva uusiksi cadilla vanhan kuvan mukaan. Tämä on käytännössä ainoa järkevä tapa saada kelvollinen cad-kuva aikaiseksi, jollain trace-ohjelmilla voi koittaa, mutta 100% symmetristä piirustusta niillä ei saa.

 

Edit: Ruususen Jani osais varmaan kommentoida enemmän tuota leikkaus puolta, että mitä se aiheuttaa jos cad-kuvassa on pisteitä lukematon määrä toisten perässä, viivojen sijaan?

Posted

Olen törmännyt samaan muutamia kertoja. Ilmeisesti Corelin kääntäjä ei tunne muita geometrian muotoja kuin lineaarisen viivan ja tekee näin kaikki kaarevat muodot n+1 suoranpätkästä jotka eivät edes liity toisiinsa.

Polttoleikkaukseen käytettävä geometria on oltava yhtenäinen, viivojen päiden pitää osua toisiinsa. Metaken tapaan minäkin olen piirtänyt kuvat uusiksi.

Guest Forsbacka
Posted

Juu. Tarkastelin tuossa itse vastaavaa Corelista dxf:nä pullautettua nikaletta AutoCAD:ssä ja näin todella on. Kaaret koostuvat pienistä spline -pätkistä. Enpä tullut ajatelleeksikaan tuollaista ongelmaa.

Joskus yritin hatchillä täyttää tuollaista objektia ja se oli ihan painajaista.

 

Pitäisi itsekin jossain vaiheessa leikkauttaa erinäisiä laippoja omien kuvien pohjalta, jotka onneksi ovat ihan cad alkuperää. Onko näissä mitään erikoisia vaatimuksia, joita tulisi ottaa huomioon?

Posted
Pitäisi itsekin jossain vaiheessa leikkauttaa erinäisiä laippoja omien kuvien pohjalta, jotka onneksi ovat ihan cad alkuperää. Onko näissä mitään erikoisia vaatimuksia, joita tulisi ottaa huomioon?

 

- Yleensä leikkausfirmoille kelpaa DWG tai DXF, itse käytän DWG:tä.

- kuvan pitää olla mittakaavassa 1:1

- kuvaa ei mitoiteta

- pelkät leikattavat viivat piirretään

- leikattavassa muodossa seuraavan viivan pitää alkaa 100% tarkasti siitä mihin edellinen viiva loppuu, eli cadilla ei piirretä "käsivaralla"

 

nuo nyt tuli ihan ekaks mieleen, lisätään jos muistuu muuta :)

Guest mikkouus
Posted

Eikös kuvien pidä olla piirretty pline:llä. Tai jälkeenpäin tehty sellaiseksi. Siitähän tuo aiemmin kerrottu ongelma kaiketi noissa muista ohjelmista generoiduissa kuvissa johtuu.

Posted

Tekee ihan oikealla cadi ohjelmalla eikä millään piirto/kuvankäpistely-ohjelmalla.

Viivaa vaan ja trimmaa yhteen kaikki viivat. Tai tekee eka 3D-kappaleen ja siitä generoi dxf kuvan.

Posted

Ei tarvii olla mitään plineä (mikä se ikinä onkaan). Luultavasti suurin osa käytettävistä dxf:stä on kuitenkin mallinnusohjelmien tekemiä 2D exportauksia, eikä mitään 2D:ssä piirrettyjä kuvioita.

Posted
Eikös kuvien pidä olla piirretty pline:llä. Tai jälkeenpäin tehty sellaiseksi. Siitähän tuo aiemmin kerrottu ongelma kaiketi noissa muista ohjelmista generoiduissa kuvissa johtuu.

 

Joo siis ongelma johtuu, ainakin Corelissa, siitä että dxf-kääntäjä tekee kuvasta ihan paskaa, se ei ymmärrä kaaria lainkaan. Kuva on kyllä ikäänkuin splinella piirretty (paitsi että kaaren palasten tilalla on suoran palasia), mutta kun kunnollisessa splinessä on ehkäpä n. 10 - 20 pistettä, niin tuossa corel-dxf-splinessa on noin 100 - 1000 pistettä.

Posted
Ei tarvii olla mitään plineä (mikä se ikinä onkaan). Luultavasti suurin osa käytettävistä dxf:stä on kuitenkin mallinnusohjelmien tekemiä 2D exportauksia, eikä mitään 2D:ssä piirrettyjä kuvioita.

 

pline=spline=useista kaarista koostuva epämääräinen viiva, eli tuollaisia ne on oikeastaan oltava jos eivät ole kaaria, ympyräitä, suoria, yms.

 

Noissa mallinnusohjelmien 2D exporteissa pitää olla tarkkana ettei jää epämääräistä soopaa (piiloviivoja, ylimääräisiä layereitä, yms.) kuvaan, saattaapi poltto-ohjelma tökkiä.

Posted

viitisen vuotta sitten kun piirtelin yhdessä firmassa polttoleikkauskuvia niin robonic(?) masiinat hyväksyi vain DXF:fät ja viivat pitää olla yhtenäiset eli hatchays piti onnistua enne polttoa

  • 1 year later...
Posted

Oliskos täällä vielä auttamishaluisia CAD-guruja, kun pitäisi saada kuvanmukainen DXF (tai DWG-kuva) polttajalle - kohtuuhintaista polttoakin voi tarjota. Jonkinmoinen IPT ja IDW -kuva löytyy.

 

jarrulevy_joksan_cb_2_piirrustus.jpg

 

Levy strategiset mitat:

OD 275mm

ID 130mm

pulttijako 5*150mm (pultinreikä 10mm)

Materiaali moottoripyörän jarrulevyksi soveltuvaa terästä (ruostumattomuus ei ulkonäön suhteen olisi pahasta).

Posted

Kyllähän tuommoisen CAD:in saa väännettyä mutta tuosta puuttuu noiden haulikkoreikien paikkojen mitat/säde levyn keskipisteestä?

 

Edit: Pultinjako 5x150. Elikkä kaikki noi kuvan mitat eivät pidä paikkansa?

Posted

Edit: Pultinjako 5x150. Elikkä kaikki noi kuvan mitat eivät pidä paikkansa?

 

Hmm.. eikö tuossa ole säde 75mm? (olettaen, että 2*75=150).

 

Jäähdytysreikien asemointi ei ole niin tarkkaa, kunhan näyttää hyvältä, eikä ole turhan reikäjuustoa ja mahtuvat 45mm mitalle ulkokehästä.

Posted

Hitto kun jätin läppärin, jossa mul on catia, kotiin ja oon reissussa loppiaiseen asti. Olisin muuten voinut tehdä

 

Ja voin tehdä loppiaisena, jos ketään muuta ei löydy. Ei näytä mitenkään vaativalta hommalta.

Posted

Edit: Pultinjako 5x150. Elikkä kaikki noi kuvan mitat eivät pidä paikkansa?

 

Hmm.. eikö tuossa ole säde 75mm? (olettaen, että 2*75=150).

 

Jäähdytysreikien asemointi ei ole niin tarkkaa, kunhan näyttää hyvältä, eikä ole turhan reikäjuustoa ja mahtuvat 45mm mitalle ulkokehästä.

 

Juup, my moka olihan ne oikein. :)

 

Tuon kehän alkuperäis mitta on noiden mittojen mukaan 57,5mm mutta sinä haluat ilmeisesti kehän mitaksi tuon 45mm? Tulee hieman ahtaammaksi noille reijille.

Posted

Nuo kevennys-/kaasunpoistoreiät on turhan isoja tuossa alkuperäisessä ja 6mm lienee sopivampi. Jarrupalan korkeus on noin 45mm.

Posted

Kannattaa muuttaa nuo jäähdytys rei'itykset yhdeksi pitkulaiseksi reiäksi, siis kehden/kolmen reiän asemasta yksi pitkä reikä. Laserilla kuitenkin noi poltat, niin yleensä helpompi (ja halvempi) polttaa mitä vähemmän tulee aloituksia.

Posted

Sähköpostiis kolahti yksi ehdotelma. Sisäreunan R2 pyöristykset jätin turhina pois, voin kyllä lisätä jos on tarpeen.

Guest Tuoppi
Posted

nyt kun tässä cad kuvista puhutaan niin onko kellään cad-kuvana swinggi vaihdelaatikon laippaa? voihan itsekin mitotella mut jos ois joku jo kerinny tekeen. kuvasta tarvis selvitä siis:

 

pulttijako millä kone tulee laatikkoon kiinni

olakkeen mitat joka menee vaihdelaatikon sisään

 

 

näyttäis äkkiä katottuna et kytkinakseli on symmetrisesti keskellä pultinreikiin nähden, mut onko? pitäis välilaippa vääntää ja siihen rojektiin apua kaivattais.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...