Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Past hour
  2. Nyt on sisätulipelti oikea varhaiselle Hebmullerille!
  3. Today
  4. Eikö täällä enää kukkaan syö.. Meillä pörissyt grilli kuumana taas jonkun verran.. Vähän tuotoksia männeeltä viikolta
  5. Kenes mahtaa olla mattasininen umppari varhaispallo jossa ruutulipuksi maalattu katto? Oli alueen vasemmassa reunassa heti portilta katsottuna!
  6. Vanteet/ renkaat 1969 kuplaan kiinnostais. Kapeita 4,5" vakiovanteita on jo itsellä, niitä en tarvi lisää. Saa tarjota mitä löytyy.
  7. Nyt kauppareissulla tuli mieleen käydä tarkistamassa paljon strobolla näyttää sytytysennakkoa kovilla kierroksilla, moottoria kunnolla paikoillaan huudattaessa äänestä päätellen maantie kierroksilla ennakkoa aika tarkalleen 30 astetta. Ja alipaineletku kytkettynä. Vasta kun olin jo matkalla kotiin tuli mieleen että mitäköhän olisi näyttänyt koville kierroksille ilman alipaineletkua?
  8. Hinta? Lähetetty minun SM-S901B laitteesta Tapatalkilla
  9. Johdot pitäis olla samanlai, virranjakajan moduulin musta puolan miinukseen, punainen Puolan plussaan. Ja rikastimen vastuksen johto puolan plussassa oli ennenkuin mitään muutoksia tein niin samanlai vaan, jouduin vaan laittaa samaan abiko-liittimeen kiinni tuon rikastimen vastuksen johdon ja "shut-off-valven" johdon joka venttiili on kaasarissa kiinni. Tänään kävin montun päällä niin tarkistin venttiilinvälykset, niissä oli vähän liikaa löysää osassa ja osa liian tiukalla, nyt on kaikki 0,15mm, ja tarkistin vielä kiristyksen jälkeenkin. Kuskin puolella venttiilistöstä kuuluu selkeämmin kalkatus kuin apukuskin puolelta nyt kun sain säädettyä ja tarkistettua. Ja samalla käänsin rikastimen vastusta vähän enemmän pois-päältä. Kattoo millanen vaikutus tällä sitten on. Tämmöisen virranjakajan laitoin, merkki ei kyllä sano mitään ja ohan tossa kyllä perinteinen made in China..t
  10. Nos Albert tarvike peili kaikkiin tyyppeihin 1968 eteenpäin. 65e Nos sisävalokytkimiä 1953 asti typ1, 20e/kpl Nos jarruvalokatkaisijoita, ainakin 1-piiri sylintereihin sopivia, 10e/kpl. Kempeleessä, mutta postitus onnistuu. Yhteydet YV.
  11. Mikään valmis vaijerinkuorihan tähän ei passannut. Ilmeisesti mulla puuttuu auton alta pätkä putkea mihin tuo valmiina myytävä nelkun kaasuvaijerin kuori passaa. IKH:lta löytyi 8mm ulkomitoiltaan olevaa kuorta ja sen tökkäsin holkin kanssa paikoilleen. Pelannut hienosti jo reilu 4000km. Viikko sitten pohjosen turneella meni startti mykäksi Sodankylän Nesteellä. Reilu 30 astetta lämmintä auringossa joten ei kiinnostanut alkaa tunkkailemaan autoa, starttia kolisteltiin ja tsekkasin starttireleen kunnon. Pukkaamalla käyntiin ja ajettiin Leville. Matkalla Leville laitettiin verkot vesille vaihtostartille ja yhden uuden tilasin Ranskastakin varuilta. Ilalla kelin vähän jäähdyttyä nostin perän ilmaan ja kömmin alle. Tämäkin vaihtoehto kävi ajellessa mielessä ja siellä tosiaan olikin vain solenoidille tuleva piuha lopsahtanut jossain töyssyssä irti. Puristin liitintä kireämmäksi ja takaisin paikoilleen. Sit taas mentiin ilman huolta huomisesta. Oli muuten eka kerta 10 vuoden reissujen aikana kun piti kaivaa penkin alle jemmattu saksitunkki esiin ja pukit jotta sai perän ilmaan. Hienosti toimi tähän tarpeeseen! Ranskastakin tuli startti muutamassa päivässä mutta taidan tän uustuotannon tökätä kuitenkin Bajaan.
  12. Vuoden jaos: Pohojonen Muista ei sen tarkempaa tietoa..
  13. ja kaikki johdot tuli kytkettyä oikein jotta rikastin toimii halutulla tavalla?
  14. Hakusessa ehjä pikkulaipallinen käärmeenpesä kuplaan jossa myös valmiudet imusarjan lämmitykselle. Vaimenninta voi tarjota mukaan jos löytyy. Myös tarve kuskin oven alasaranalle jossa minimaalinen välys. Viestillä yhteys 0404190733 Vaasa
  15. Palkitut? Hallitus?
  16. Mulla pitäs olla jossain MaitoValaan orkkisakseli ku siihen vaihdettiin WagenWestin kavennettu junisakseli.. Jos mä sen jostain paikannan niin se joutas.. navasta napaan, ulkona seisonut, irrottaessa ei ollut ruosteessa.. Otan kuvei jos se jostain löytyy..
  17. Kaikilla kivan erilaisia leirejä
  18. Maailmalla myytävät näyttävät uustuotannot olevan 67-78 ja orggis akseleissa taasen mainitaan 73-79. Osaako joku sanoa varmaksi ? Nyt ei ole service manuaalit lähistöllä. Saattaisin ehkä uskaltaa 68-79 akselin jokatapauksessa ottaa ;)
  19. Onko se sama mikä -71sessä?
  20. Ehkäpä tästäkin voisi jotain joskus tulla. Eli 1965 1500S Variant. Runkonumeron oman tulikinnan mukaan tehty joulukuussa 1964. Seissyt vuosia omassa tallissa. Syynä omistajan laiskuus. Nyt kuitenki potkastu tulille ja käyty hakemassa vikalista. Tulee katsastettua läjiaikoina. Lupaan. Koska penkit otettiin ulos pohjan kunnon tarkistamiseksi, päätin sitten repiä loputkin repaleisista syylingeistä irti ja alta paljastui suht hyvät penkit. Jos jollain on nurkissa kuvan kangasta niin voisin ostaa kuskinpenkin korjaukseen. Myös vinkit väristä ja myyjästä otetaan vastaan.
      • 2
      • Like
  21. Ostetaan priimakuntoinen myöhäispalliksen vakio etuakseli. Pitää olla ilman madalluspaloja! Jousipakat, tukivarret ja olat plussaa mutta eivät välttämättömiä. YV tai WhatsApp 0405153442 tavoittanee parhaiten.
  22. Tarve 1 tai useampi. Mitä löytyy??? 040065772kasi
  23. Onko uus jakaja Kiinanshaipaa? Eli pysyykö ennakot kohdillaan kierroksilla.. tuli vaan mieleen..
  24. Moro, pitkän tauon jälkeen olen palannut ilmajäähdytteisten volkkareiden pariin. Nyt alla on type 1, vm.75, jeans-mallinen, 1300 koneella jossa 1 reikä kannet. Toissa päivänä kaveri kävi lenkillä n. 150 km, ja kulutus oli n. 6,6 ltr/100km. Sitten eilen vaihdettiin vain kärjellinen virranjakaja (alipaine kellolla) ja varmasti vähintään 3 ohmin puola. Tilalle tuli NeoRetrolta ostettu alipaine kellollinen kärjetön virranjakaja. Säädöt sitten ajoituslampulla kohdilleen. Tyhjäkäynti kuin unelma, koeajossa ei huomautettavaa. Joten mihinkään muuhun ei tarvinnut koskea. Sitten illalla samainen kaveri ajoi lähes saman lenkin, ehkä jopa parikymmentä kilsaa vähemmän ja takaisin tullessa tankkasi 16 litraa, jolloin kulutus olisi 13,33 ltr/100km. Eli mihinkään muihin säätöihin kuin virranjakajan ajoitukseen ei koskettu eilisen aikana. Tuleeko kellekään mieleen mistä näin radikaali ero kulutuksessa voisi johtua?
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...