Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Past hour
  2. Taaka-akselille tuli uudet SKF:n laakerit ja akselitumppien päittäisvälys otti ja katosi kummaltakin puolen. En kyllä käsissä vanhoja laakereita pyöritellen keksinyt että mistä se välys syntyi mutta nyt peräpää on priimaa.
  3. Today
  4. Marginaalisesti parempi.
  5. Mulla pitäis olla täys sarja, siis neljään mäntään kaikki renkaat. Käyttämättömät. Pääsen vasta lauantaina tarkistamaan tilanteen.
  6. Takahelmasta ja takalokasuojien reunoista löytyi muutama pehmeä paikka. Nyt ne on fiksattu. Takapuskurin kiinnike vasemmalla tuntui järkevämmältä vaihtaa, hitsaan uuden sitten kun on hiekkapuhallettu puhtaaksi paikat.
  7. Erittäin hyväkuntoiset teollisuus moottorin kaasuttimet. Näissä on kiihdytyspumput,eli ovat autokäyttöön sopivat. Noutohinta Kirkkonummelta 80 e,lähetys erikseen sovittavissa.
  8. Yesterday
  9. Jep 1kpl solmussa. Löytyykö? Tai koko sarja. Tavallisen 90,5 männän rengas ei käy.
  10. Noni hyvä tieto. Löysinkin jo yhden vanhan raudan jemmoista niin saa vielä verrattuakin. Kiitokset.
  11. Oon vaihtanu ristiin uudempia ja vanhempia rautoineen, en muista että ois ollu mittaeroa.
  12. Huomasin kun olin uusia vaihteiston kumeja tilaamassa että minulla onkin uudemman mallinen vaihteiston takatuki tuossa juniksessa. Onko uudemman ja vanhemman mallisesta tuessa korkeuseroa. Eli tässä vanhamallinen tukikumi Ja uuden mallinen Näillä luonnollisesti erilaiset tukiraudat mikä pultataan vaihteiston sarviin. Tuossa uudemman mallisessa on huomattavasti enemmän kumia niin veikkaisin että tämä voisi olla mukavuuden kannalta parempi mutta onko jotain muuta mitä ottaa huomioon jos tuon uudemmanmallisen ottaa käyttöön.
  13. Myös 5x205 kukkarummut voisi kelvata.
  14. Tänään olisi taas hyvä hetki ajella Ullan Pakarille kahville muiden harrastajien seuraan, klo 18:30 alkaen. Tervetuloa [emoji846] Lähetetty minun SM-G781B laitteesta Tapatalkilla
  15. Last week
  16. Bussin ovi haussa, mitä vanhempi sitä parempi. Alareunassa saa olla sanomista mutta oven pitää olla suora. Rauma nol4 nol 5464097
  17. Uusi laturi.ei lähteny lataamaan.ei ole tarkasteltu missä vika.h.55€.sis.postin Yv/vwhell1(ät)Gmail.com
  18. Nyt vasta huomasin että tullut näppäinvirhe..120€ sen piti olla
  19. Olishan noilla nyt vielä ajellut. Toisaaltaan tuollaisella voisi vielä päästä vaikka kuinkapaljon, mutta tosiaan varmasti rupeaa pitämään ääntä.
  20. Noi pikku irs koolit herkkiä kulumaan jo kokonsakkin puolesta.. 002 isompi ja 091 vieläkin isommalla poskilaaikerilla..
  21. Omalla lootalla tuli käytyä Italiassa ja Norjassa, ja vähän Suomessakin ajeltua, ja kuunneltua että etenkin moottorijarrutuksissa tuntuu laatikko kumman äänekkäältä. Nyt kun auto on muutenkin purettu osiksi niin vaihteisto (IRS) avattiin samalla, ja mm. poskilaakerit näytti tältä.
  22. Tähän sitten hommat jäi, helmat mallattuna paikalleen, oviaukko mitoissaan, tavaratilan lattian korkeus helman suhteen tarkistettu ja säädetty. Helman reuna pitää olla 11mm palkkien yläpinnan yläpuolella että lattia sopii paikalleen. Tai no ainakin noihin tallin seinustalla odottaviin vihreisiin pelteihin. Parioven taakse tuleva helmakin pitää vielä sovittaa olemassaolevaan helmaan sopivaksi. Lootakin tuli haettua kunnostuksesta. Onneksi ei tullut testattua arpaonnea tämän lootan kanssa. Kottenilta tuli tälläiset terveiset. "Pinjoniakselin päälaakeri oli halki ja sivuposkien laakerit menivät myös vaihtoon. 3/4 siirtäjähaarukka oli myös vaihdon tarpeessa. Muutamat laakerit olivat myös vaihtolistalla." Eli olisi ehkä toiminut ja sitten lasahtanut lopullisesti jollain pitkällä reissulla.
  23. Noniin.... tänään menikin sitten vähän enemmän palasiksi, sellaistakin jota ajattelin ettei ei tarvitsisi koskea. Homma alkoi korjauksen poistolla jonka teosta olin jopa ulkopuoliselle maksanut. Takasisälokarin etureuna sai siis kyytiä. Sieltä sitten tulikin esille enemmän huippukorjausta, tuo helman liitos olisi saattanut lähteä vähän mätänemään jos tuon sinne olisi jättänyt. Ratkaisuna vedin päällekkäin vedetyn pellin lokarin sisältä poikki koska tämä paikka ei taasen olisi istunut uuden korjauspalan kanssa koska ei ole tasainen. Ulkoapäin nämä on kaikki tinattu ja ummessa mutta sisältä auki. Eli tämä tulee hitsattua uusiksi puskusaumalla. Korjauspalassakin vähän kantti liian loiva eli tälle pitää näyttää vähän kanttia ja kutistajaa. Seuraavaksi sitten tarvitsinkin mittoja mihin sivuhelman sisäosa asettuu että saan lokarin korjauspalan kohdalleen. Ja tämän varmasti oikeaan paikkaan saaminen tarkoitti sivuhelman sovitusta ja jotta sivuhelman sai sovitettua tuli todettua että c-pilarin alaosa on 5mm liian alhaalla eli se piti katkaista. Ja jotta tähän pääsi käsiksi tuli alahelma parioven takaa ottaa irti ja tietty sekin oli liian alhaalla ja ei sopinut helman kanssa niin tässä sitä sit ollaan. Sentään talli-ilta ei ihan täysin pilkkomiseksi mennyt helman sisäosan sain hitsattua paikalleen.
  24. Vain 1kpl vähän ajettu M&H 215/65x15" Dot katuslicksi vaikka sovitukseen 20€ Jazz kisa bensatankki noin 4litraa 60€ 1303 lasikuitu nokkaluukku Takalokasuojat lasikuitua myös vähän leveämmät isolle pyöreälle takavalolle Spoileri takaluukku kuitua myös Kuituosat erikseen miten vain tai koko setti 200€ Mäntsälä 040065772kasi
  25. Säädettävä pallonivelakseli, yksi pallonivel rikki. Olka-akseleita ei ole mutta niiden välistä kaikki löytyy. 200e H-helma. Kyljissä pehmeää mutta pelastettavissa. 150e Peräkärryn sisältö osat 10e/kpl. mm. levittävä kuitusarja sis. etulokarit, takalokarit norsuntassuvaloilla sekä astinlaudat. Jotain kuppipenkkejä, toiset musta nahka ja toiset ruutukangas kuosilla. Osat Porissa. Yhteydenotot 0453279611, mieluiten whatsapp mutta saa sitä soittaakin jos siltä tuntuu. Yst. terv. Jesse
  26. Tallessa nuo hyllyllä....😃😃😃
  27. Projektiksi ajautunut Kupla joutaa osinaa eteenpäin. Mitä enemmän ostat kerralla, sen parempi. Hinta saadaan varmasti neuvoteltua kohdalleen. Ajosta jäänyt projektiksi, joten käytännössä kaikki osat tallessa (huom. myydyt osat). Tässä oli hitsattu pohja ja kori yhteen, joten liitoskohdan pellit mädäntyneet ja pääosin jo leikattu pois. Paperit löytyy, joten tästä paperillinen pohja jollekin. Kori luukkuineen (astinlaudat, ovet, ikkunat, nokkapelti, moottoripelti jne). Ovien kynnyksistä alaspäin leikattu pois. 800€ Pohja. Käytännössä runkotunneli + taka-akselin/vaihteiston kiinnikkeet. Samaan nippuun uudet pohjapellit + etukolmio/Napoleonin hattu. 350 € Sisusta. Verhoilut siistit, ehjät ja hyvässä kunnossa. Väri vain hieman karu. Löytyy kaikki ovipahvit. 300 € Puskurit 120€ Etuakseli jarruineen. Ei häävi, mutta puslat uusimalla vielä käypänen. 50€ Kattoteline mallia Paruzzi. Uutta vastaava 180€ Tankki, muutaman vuoden vanha. 50€ Kysy muita osia niin kaivellaan ja kuvataan. Myytyjä osia: - moottori - vaihdelaatikko - startti - laturi - taka-akseli - renkaat vanteineen - jarrusylinteri - akku - etuvalot - lattiaverhoilu (kaupat sovittu) - ratti (kaupat sovittu) Osat Laitikkalassa Pälkäneellä. Lisää kuvia saatavilla s-postiin tai WhatsAppiin. Kyselyt numerosta O45-63O 1625 (myös WA) tai s-postilla salminemi[ät]gmail.com
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...