Jump to content

Jani

Members
  • Posts

    248
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Jani

  1. Hienoksi sai kiillotettu ja putsattua kun oli puskurit ja kahvat irti. Mustiin osiin en viitsinyt sen kummemmin koskea, niissä saa näkyä ajan patinaa. Nyt saa tämä " projekti " huilata kevääseen ennen kuin kilvitetään. Pienen kylälenkin kävin kuitenkin näin mahtavassa säässä tekemässä🤫
  2. Joskus 90- luvun lopulla ostin myös Weltmeisterin, aivan läpimätä mutta ajokuntoinen. Paikallinen tekijä hyödynsi siitä sitten korin osia aika laajasti oman venytetyn limusiini projektiin. Kyseinen auto taitaa edelleen olla liikenteessä. Sen kummemmin ei ole muistikuvaa enää mitä lopulle osille tapahtui, paitsi kaksi juhlavannetta on edelleen työvalojen jalustana😅 Välillä harmittaa mitä kaikkea hölmöyksiä on ehtinyt tehdä, mutta se oli se tieto mitä silloin oli.
  3. Vanhastakin pinnasta saa kiiltävää😊 On nämä vain tyylikkäitä autoja, tässä meinaa oikein innostua😅
  4. Ei tullut tälläkään kertaa Jeanssia eikä Ässää...tuli Weltmeister juhlamalli! Olen erityisen tyytyväinen hankintaan koska tämä(kin) on lähes ruostevapaa. Apuskuskin lattiassa on heikko kohta, muuten vaikuttaa tosi ehjältä koriltaan. Tarkoitus on tehdä aika perusteellinen entisöinti. Nyt menee pari kuukautta välissä keltaisen kuplan viimeistelyä, ja Porsche 356 hitsaus hommia. Tämän vuoro voisi alkaa Helmikuussa niin just ehtii kesäksi liikenteeseen. Muutamia yksityiskohtia kaipailen ja kyselin jo Fb puolella. Mitali kojelaudalle ja kultainen avaimenperä ainakin puuttuu varusteista. Toki aika paljon muutakin ennenkuin auto on näyttelyvalmis😁
  5. Näin on joo. Auto oli hieno ja huolella rakennettu. Ongelma mulla oli siinä, että auto oli kasattu niin monesta eri autosta ja osa-kasasta. Siitä jäi puuttumaan se alkuperäinen tunnelma 🫣 Sielu puuttui?😅 Arvostan sen verran paljon enemmän alkuperäisiä autoja että en vain saanut sitä oikeaa fiilistä tämän kanssa. Ja toinen tosi asia on, että minulle rakentelu on se intohimo. Autolle löytyi ostaja joka sitä osasi arvostaa hyvänä autona. Loppuelämän tämä haitarikatto kupla saa elää lämpöisessä tropiikissa, niinkuin monet meistä unelmoi saada eläkepäiviään viettää😄 Auto muutti Kyprokselle palmu maisemiin, pois tästä sateisesta ja pimeästä maasta 😅. Hyviä jatkoja toivottelin pina colada kädessä! 🍹
  6. Pienet jäljet peitetään taiteilijan pensselillä, ennen kiillotusta😊
  7. Rumat sivupeilin reiät korjattua. Pieni paikkaus on aika hankalaa kun pitää sokerinpalan kokoisella hioma-alustalla hioa. Hiekkapuhallus- hitsaus-hionta-pakkelointi-pohjaväri-pintaväri siinä resepti. Hyvin sai lopulta värisävyn hyväksyttävän hyväksi. Värikoodilla ei ollut hyvä mutta skannerilla onnistui paremmin. Koko karmin tai oven maalaamisella olisi kyllä tämän auton alkuperäisyys pilattu.
  8. Kiitoksia tiedosta! Eniten on hakusessa kirkkaan värinen. Katsotaan mitä tulee vielä vastaan😊
  9. Lattian kumimatto uusittu. Jätin vanhan vielä alle kuitenkin jos joku oikein arvostaa alkuperäisyyttä 😊 Nyt alkaa olla siistin näköistä, kojelautaa myös fiksattu ja radion reikä laitettu takaisin umpeen.
  10. Ostetaan Jeans kupla, myös 1300s tai 1302/03 S kiinnostaa. Hinta kunnon mukaan, mieluummin edullinen ja fiksattavaa saa olla, ns projekti. Ei täys mätä projektia tällä kertaa😊 050 5859369 whatsapp kuville.
  11. Nyt pääsin tallille tarkistamaan. 1300 AB on moottori ja tosiaan neljä ritilää luukussa.
  12. Aika hauskaa jos Amerikassa kakki pitää olla isompaa, jopa takavalot😅 Ainakin hampparit oli isoja, kun viime vuonna kävin Losissa🤣
  13. Oman ovalin ostin 12 vuotiaana 80/90 taiteessa. Nyt on joku ihme kausi vireillä 🤣 Mutta hyvä se on niin kauan kun mieli on nuori tai jopa nuorenee!
  14. En tiedä mikä itselle on iskenyt, mutta nyt selataan nettiautoa ja teemana 70 luvun mallit! Ennen ollut aina 50 ja 60 luku. Onkohan joko oma kohta 50 villitys?🤣
  15. Taitaa oikeasti olla Bondin vanha auto 😅
  16. Anteeksi joo, meni mulla kysymys ohi. Auto on rekisteröity 11.9.1973 ja valmistenumero alkaa 113... Norsunjalka valoja olen aina pitänyt omassa mielessä 74 mallisiksi, mutta näköjään näitä poikkeuksia on.
  17. Sisätilat tyhjätty ja siivottu. Lattian peittävä kumimatto on aika kuiva ja haurastunut, taitaa olla uusimisen tarpeessa😊
  18. Toi kuulostaa ihan järkevältä noin tehtaan business mielessä myös. Todennäköisesti näin on toimittu....😊
  19. Vanteet oli jonkun verran kärsineen näköiset että maalipintaa kaipasivat. Ruosteessa eivät olleet, niin hionta ja maalaus sai kelvata tällä kertaa. Sen verran on työlästä hommaa on kyllä, että renkaat irti ja hiekkapuhallus on nopeampi, mutta näin tällä kertaa 😊
  20. Edelleen yritän löytää kuvatodisteita minkälainen kuuluisi peilin olla. Veikkaan myös Jeans tyylistä peiliä. Olikohan Jeansin peili normi kromattu/ alumiininen joka sitten maalattu mustaksi? Vai olikohan eloksoitu mustaksi niinkuin myös kylkilistat? Olisi hyvinkin mielenkiintoista löytää kuvia vastaavista autoista kun tämä mun versio on. Ei vain tahdo löytyä?? 🤔
  21. Tänään tuli avattua jarrut. Ei ole kovin usein kun yli 50 vuotta vanhat jarrut eivät ole jumissa, eikä kuluneet! Pahasti näyttää siltä että tehtaalta ei ole minkäänlaista ruostesuojaa jarrukilpien sisäpuolella eikä jarrukengissä. Pintaruostetta on jo ehtinyt muodostua😅 Vw leimat näkyy kaikissa osissa, todennäköisesti ensimmäinen kerta kun ovat jarrut auki.
  22. Jani

    Baja

    Voi harmi mikä takaisku, tsemppiä koneen kanssa!
  23. Suomessa kyllä myyty uutena. Porin keskustassa kerrostalo alueelle ollut uudesta lähtien. Peileistä en löytänyt mitään VW leimoja, taitaa olla mikä lie perus muovipeilit. Alkuperäinen peili tulee tilalle kun saan ruuvinjäljet korjattua. En ole itse vielä löytänyt yhtäkään samalaista, netin ihmeellistä maailmaa tutkittu tuntitolkulla.😁 Olen myös jossakin Facebook ryhmässä kysellyt jos joku tietäisi samalaisen tai kuvia mutta hyvin on hiljaista.
  24. Suomessa kyllä myyty uutena. Porin keskustassa kerrostalo alueelle ollut uudesta lähtien. Peileistä en löytänyt mitään VW leimoja, taitaa olla mikä lie perus muovipeilit. Alkuperäinen peili tulee tilalle kun saan ruuvinjäljet korjattua.
  25. Jotain vääntöä nyt taitaa olla tekstin ymmärtämisestä, vaikka tämä on autopalsta. En minäkään aina niin selkeästi kirjoita että kaikki ymmärtää 🙂 Tässä ainakin kuva myös kuskin puoleisesta ovesta ja sen rumista jäljistä, jos se vähän rauhoittaa tilannetta 😅
×
×
  • Create New...