Jump to content

strokerin suunnittelua


Guest kuppeli66

Recommended Posts

Guest kuppeli66
Posted

onko käytettävä pitempiä kiertokankia 82mm iskulla olevassa koneessa? mitä mieltä olisitte 82*90,5 tai82*92 yhdistelmistä? moottori tulisi katukäyttöön varustettuna sopivan kireällä nokalla,nurkkakaasareilla,viilatuilla isoventtiilikansilla ja sopivasti kevennetyllä vauhtiksella.

Posted

No ei pakosta ole käytettvävä. 5,5" kuitenkin se yleisin mitta tuolla iskulla.

Omissa 82mm pannuissa toisessa on 5,6" ja toiseen tekeillä olevaan tulee 5,4".

 

Noista pyttysatseista 90,5 fiksumpi paksumpien helmojen takia. Miksei samantien 94 putkilla?

Omissa 82mm pannuissa 90,5 ja 94 putket...

Posted

Osien hinnat on tällä haavaa sen verran edulliset että en taitais heikontaa konetta orkkisveiveillä. Pomminkestävät H-profiilit sopivilla mitoilla saanee noin 200e hintaan. Niissä on valmiina vahvat pultit ja vievät lienee tilaakin vähemmän lohkon sisällä kuin vakiot ts. avarrusta/heikennystä lohkoon vähemmän.

 

82nen on hyvä peruskampi, siihen vaan 90.5set kaveriksi niin kombinaatio on aika hyväksi havaittu. Mikäli kaipaat enempi tehoa kuin järkeä niin kasvatat putkea 94mm taikka suoraan 101.6een. Kepeään katukruisinkiin tuo 90.5mm riittänee yhdeksi kesäksi, ehkä jopa kahdeksi? ;)

Posted

Mulla on 82x92 kone 5,5" H-veiveillä. En lähtis tekemään 82-iskulla VW-kauloilla konetta ilman H-profiiliveivejä, joutuu ottamaan lohkosta liikaa tavaraa pois.

 

En tiedä onko pitemmistä veiveistä paljonkaan hyötyä, noiden 5,5" kanssa joutui laittamaan sylinterin alle prikkoja muistaakseni noin 3mm, lyhyempien kanssa olisi päässyt vähemmällä.

Posted
En tiedä onko pitemmistä veiveistä paljonkaan hyötyä, noiden 5,5" kanssa joutui laittamaan sylinterin alle prikkoja muistaakseni noin 3mm, lyhyempien kanssa olisi päässyt vähemmällä.

 

Meneekö mahlesta pää lian ohueksi jos tuon 3mm sorvaa männästä pois?

Posted

Helpompaa oli laittaa prikkoja. Olisin ehkä sorvannut jos venttiileille olisi tarvinnut tehdä taskut mäntään mutta FK-8:lla ja 10:llä ei tarvinnut joten en koskenut mäntiin.

 

Ei varmaan ainakaan lisää männän kestävyyttä jos jo ennestään ohuesta strokemännästä ottaa 3mm päältä pois.

Posted
Ei varmaan ainakaan lisää männän kestävyyttä jos jo ennestään ohuesta strokemännästä ottaa 3mm päältä pois.

 

Sitä juuri meinasin, että kuinka ohut tuo mäntä on alkujaan, joskus noissa mäntien päissä on niin jumalattomasti tavaraa, että helposti ottaa 3mm pois kestävyyden katukoneessa kärsimättä.

 

 

Helpompaa oli laittaa prikkoja.

 

Ei se sorvaaminen kovin vaikealta ole mulla vielä tuntunut ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...