Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Past hour
  2. Kaikki yli +18°C on liikaa...
  3. Mun mielestä pari viimestä viikkoa on ollu oikeenkin oiva keli porailla isolla Hiltillä 24mm reikiä punaiseen graniittiin ja halkoa kiiloilla. kolmattakymmentä kuutioo kaikkinensa pilkottu jo, vielä ois muutama kivi, harmittaa jos viilenee tai sataa, ei häiritsis pöly, paarmat/kärpäset/hyttyset ja se ainakin 46 litraa silmiin kivipölyn kanssa valuva hiki yhtään niin paljoo. Keli on aina hyvä, onni on että voi valita hommat sen mukaan
  4. Onko täällä pelkkiä eskimoita? Nyt kun viimeinkin Suomessa voi harkita välihousujen poisjättöä ja sisällä tarkenee, ilman että pitää polttaa takassa tulta oudot olennot (ns. suomalaiset) valittaa, että on liian kuuma. Tässä on ollut pari viikkoa sopivat kelit kaiken näköiseen ulkona touhuamiseen, ilman että pitää olla rukkaset kädessä ja karvahattu päässä. Antakaa ihmisten nauttia lämmöstä!
  5. eBayssä näyttäis olevan edelleen tarjolla BOSCH 1 237 010 007 Repair Kittiä. Siitä löytyy kaikki nää tarvittavat. https://www.ebay.com/itm/114128655079 Joskus olen hätärinä käyttänyt fiiberi prikkoja mitä löytyy esim. tästä Biltsun fiiberi/nylon prikka kitistä. Toi isoin toimii hyvin aihiona.
  6. Today
  7. Hyvin jaksaa autohommia, kun on liian kuuma kuntoilemiseen.
  8. KimmoH

    Baja

    Polo 6N ohjausnivel 6N1419951B ja arvaa saako näitä enää mistään :( Tääkin yksilö on jostain Liettualaiselta romikselta. Jos jostain löytyy uusia/priimakuntoisia, niin voisin hommata toisenkin.
  9. KimmoH

    Baja

    Kierteistä vuosi. Kupariprikoilla hoidin tuon pohjaamisen, mulla kun oli parikin kappaletta näitä lähtöjä/muttereita niin vain toisesta sai toimivan. Nyt on eilisestä saakka pysynyt bensat sisällä kun Loctiten veti kierteisiin ja piukkas muutenkin kunnolla kun tankki oli nyt käsissä irrallaan.
  10. Näillä keleillä ei jaksa juurikaan mitään duunailla.
  11. Kuivuu vaan tällä kelillä huomattavasti totuttua nopeemmin.
  12. Talvella liimailin tällä mattoja junikseen, ja voin kyllä suositella [emoji106] Lähetetty minun SM-S901B laitteesta Tapatalkilla
  13. Kampuran stefaa siis meinasin mutta mielessäni taisin katsella konetta eri suunnasta niin tästä ajatusvirhe!
  14. Bison Tix saa suosituksen
  15. Yesterday
  16. Takapäässä ei ole stefaa, ellei ole asennettu sand seal stafallista hihnapyörää. Lähetetty minun SM-S901B laitteesta Tapatalkilla
  17. Racing

    Baja

    Mikä ohjausakseli sulla olikaan käytössä tässä? Onko tuossa polon tuplanivelakselissa jotain varaosanumeroa?
  18. Vielä muoveissa. tietäjät tietää. PS. mikä liima ois hyfä?
  19. Kattoverhous liimattu reunoistaan paikalleen ja pilareita aloin verhoilla Temusta hommatulla itseliimautuvalla beigellä hiirennahkalla.
  20. Jos sulla tiiviste vuotaa niin ei välttis kierteen liimaaminen pitkälle auta, hetken päästä kiertää tuon putken laipan ja pudottaa alas. Usein sen tankin pohjan nysän hentonen hiominen suoraksi ja paksumpi tai hieman pehmeämpi tiiviste jeesaa. Jos sihdin jättää pois, saattaa tarvita paksumman tiivisteen tai mutteri pohjaa joissain tankeissa. Ton huomasin ite ku laittelin uusia lähtöjä viimeks
  21. Kyllä noilla varmasti voi ajaa, mutta millainen koneesta tulee, jää arvailujen varaan.
  22. Iskarit 60 € Takatuki 25 € Voin postittaa
  23. Ei taida tämä olla tavoittanut ketään joka on koneen tuolla palotilalla tehnyt? Pitää etsiä olisiko yhteystietoja tallessa sille jolla nuo ostin voisi kysyä kokemuksia noiden käytöstä koska on niillä kuitenkin joku kone käynyt. Juu ri tuo palotapahtunan "erilaisuus" tuossa herättää mielen nystyreitä. Kun niin monessa 2 venttiili per sylinteri on tuo sama mikä esim kuplassa alunperin no ehkä nuo vielä jonkun koneen hatuksi tulee sitten ainakin tietää kun kokeilee . Ideaali tilanne oli hypoteesi siitä että kone dynopenkissä ja kahdet eri kannet joissa perus puristukset passattu samaan ja voisi ajaa vedot peräkkäin no uskoin mä pienenä joulupukkikin kaikkea saa haaveilla Ei noissa kyllä juuri köyhtynyt kun hankki
  24. Tunti savustimessa. Tuo mun sähkösavustin ei ole mitenkään säädettävä joten otti hieman reunimmaiset tummaa pintaa reippaammin. Joku 40 minuuttia olis varmaan ollut optimaalinen ja sitten olis vain nykäissyt töpselin irti ja antanut sitten olla vielä puolisen tuntia. Sit kippasin uunipellille ja kuivasin loppuun uunissa. Savustettu tuntuu ottavan väriä vielä uunissakin pienellä lämmöllä kuivatellessa. Lopuksi tehosekoittimella jauheeksi ja hyvää tuli.
  25. Tulevana viikonloppuna jälleen lehtivarastolla päivystys, voidaan jakaa lehtimerkeittän myyntiryhmiin ja hinnat tapauskohtaisesti. Lehtiä voidaan postittaa ympäri suomen, kunhan etukäteen maksettu ja rahti ostajan piikkiin.
  26. Vielä löytyypi
  27. Takastefa nyt vuotaa tietty eniten. Oljypumpun kohdilta vuotaa ja jokunen tönärien suojaputki. Mielestäni myös lohkon saumaan tulee tippa kun auto seisoo. Laatikko vuotaa myös vetarin laipasta ja molemmista ala propuista vaikka on kirrattu. Koko paketti täytyy joka tapauksessa ottaa pois talvella. Voisi tuohon vielä pesun tehdä ja tsekata tarkemmin vuodot. Tämä ei silti poista mielenkiintoa saada vähän virkeemmän oloiseksi tätä moottoria. Tietty ne voi tehdä myös tuohon toiseen moottoriin mikäli se paljastuu käyttökelpoiseksi. Kaikki tälläinen järkeily on siis tervetullutta!
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...