Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Past hour
  2. Täältä saa aika hyvän kuva mikä sopii mihinkin. https://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=289385
  3. Today
  4. Mut siin on sit jo pystärin jako.
  5. -67 1500 ois oikeestaan levyjarruineen ja 12V systeemeineen aika hieno.
  6. 7,90€ oli muistaakseni kipale ja koko lähetyksen postikulut tais olla 11€ kun paketissa tuli kaikkea muutakin rojua samalla. Postit tuolta keski-euroopasta on pääsääntöisesti aika samaa luokkaa mitä vaikka Turusta Tampereelle, joskus jopa halvemmatkin.
  7. Oliko tää kokometallinen putki nyt sitten pre '63 ja 1200 tai jotain?
  8. Uudet pakettiauton asetelma (Sachs Germany) ja kytkinlevy (LUK). 50€. Porvoossa. Mahdolliset Postin kulut lisäksi lähetettäessä.
  9. KimmoH

    Baja

    Totta, aivopieru, pelkkä 123:nenhan tää mun jakaja siis on. Mutta normi bussin mekaaninen 5400rpm kiekkarajoitin hoitaa asiansa.
  10. Yesterday
  11. Kyllä se siitä. Nyt ovat kaikki kirjaimet sahattu!
  12. Olen kiinnostunut etupenkeistä, jos Eteppi ostaa takapenkin. Minkälainen hinta etupenkeille?
  13. Nypräsin männät irti ja eniten meni aikaa siihen että väsäsin kierretangosta ja hylsystä työkalun jolla niitä saa irti, yksikään ei sormivoimin liikkunut mihinkään. Männistä oli tumma pinnoite osittain kulunut pois, mutta noin muuten näyttivät hyvältä. Mutta sitten löytyikin ongelma: Ykkös- ja kolmospyttyjen kiertokanget kääntyvät ihan selvästi pykälittäin eivätkä tule itsestään alas jos kääntää ne pytyn reiän yläreunaan. Pieni tönäisy pykälän yli ja kops, kääntyy samantien alareunaan asti. Kaksi muuta tuntuvat pyörivän pehmeästi eikä ole sivuttaisvälystäkään kohtuuttomasti. Kampiakseli tuntuu pyörivän hyvin, mutta pitänee purkaa koko laitos ja katsoa että mitä se oikein on syönyt, normaalia tuo ei kyllä ole ja silloin voi olla jotain muutakin.
  14. Paljonko maksoi Suomeen toimitettuna?
  15. ei tarvitse
  16. Pitääkös lohkoa koneistaa tällöin?
  17. Marjapuuroa mustikoilla? 😁
  18. Aika hankalan äärellä olet. 2-reikäsiä 1300cc kansia ei taida mistään saada uutena. Ja purkumoottoreissa alle 10% kansista yleensä ehjiä. Helpoin ja ehkä mukavin vaihtoehto tuohon on 1600cc kokoiset uudet kannet ja sylinteri mänta satsi. Tulee maksamaan 700-1000€. Pyttymäntäsatsi noin 200 ja kansi pari 500. Ulospäin ei suurentunut koko näy mitenkään ja pikkusen enemmän on jatkossa vääntöä. Koneistusta noiden asentaminen ei vaadi. Kantsii tuumata tämänkin vaihtoehto.
  19. Kovasti on syvälle siivottu tän pannun osat. Moottoripeltejä ei kaikkia vielä löytyny, mut aika siniseltä näyttää
  20. Hyvin on tarjottu jo, mutta vielä mahtuu. Myös 2000 vuodesta eteenpäin Vw trends lehdet kiinnostaa.
  21. Molempia autoja on sekä 1300 että 1600cc (Ässät) moottoreilla. Koneiden välillä kansissa on eroja.
  22. Lyhyesti sanottuna : Ei ole. Kohta tähän tulee jatkoa, että jos kampikammio on tyyppiä AB niin sitten .........
  23. Hei, Onko 1300 ja 1303 kansilla mitään eroja? Etsinnässä olis 1300 (-73) kuplaan 2 reikäkannet ja untuvikkona vähän tietoja et en osta sika säkissä. Omaan oli menossa uutta ohjuria ja venttiiliä ku huomattiin halkeamat ja se peli on pelattu. Saa myös tarjota kansia 🙂
  24. Last week
  25. metake

    Baja

    Ok, no sitten siinä ei ole myöskään kierrostenrajoitinta. Sen verran pilkun viilausta, että tune on se ohjelmoitava versio, joko bluetoothilla tai usb:llä. Ja niissä on mahdollisuus kahdelle ennakkokäyrälle ja myös ohjelmoitava kierrostenrajoitin. Lähetetty minun SM-G781B laitteesta Tapatalkilla
  26. Lisää viilaamista...
  27. Myytkö pelkkää takapenkkiä?
  28. KimmoH

    Baja

    Ei ole ohjelmoitava vaan 16 kipaletta valmiita käyriä mistä yksi on just passeli 2 litraiselle nelkulle.
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...