Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 04/04/21 in Posts

  1. Myyjä saa onnitella itseään.
    3 points
  2. Kassler kötkäle kamadossa vajaa 7h. Suolaa ja pippurisekoitusta mausteena.
    2 points
  3. Yritän mennä aina lihalämpömittarin mukaan, pöntön oma mittari seilannut 110-150C väliä omasta viitseliäisyydestä riippuen. Kalkkunarulla reilu 2kg, nyt reilun neljän tunnin jälkeen noin 70C. Molemmat saavat sumupullosta niskaansa hedelmätäysmehua, tulee glasee samalla kertaa mehun sokereista.
    2 points
  4. Kausi avattu. Laittellaan tänne muistiin: - lootan vänkärin puolen sivuposki vuotaa, puolisen litraa sai lisätä öljyä vuoden takaiseen. - vähän rikkaala käy ainaki tyhjäkäynnillä. - sorsat vuotanee ko käryä kabiinissa. - ja bensamittari ei toimi vieläkään. Ei viisari värähtäny vaikka 15 litraa valutin puolitäyteen tankkiin. Mutta kivaa oli taas päästä ajeleen 😊
    2 points
  5. Jonkinsortin välietappi saavutettu, elikkä epoksipohjat saatiin ruiskittua autolle niskaan: Muutamia kohtia saa vähän vielä fiksata, ennen pintamaalia, mutta aika vähällä näyttäisi selviävän. Vielä viime hetken muutoksena laitoin kuitenkin nuo puskurin paikat umpeen, koska nuo mun aihiot on sen verran paskat, ettei niistä taida saada hyviä. Ja mikäpä se estää puhkomasta reikiä sitten uudestaan, jos noista sattuu siedettävät saamaan tai muualta kävelee vastaan paremmat. Tällä visiolla nyt kuitenkin kohti seuraavia askareita.
    1 point
  6. Tämä pelastettiin museoinnilta.. 😊
    1 point
  7. Sammutinkäikäleen kiepautin konehuoneen kattoon. Toivottavasti tälle ei tule ikinä käyttöä.
    1 point
  8. Moottoripellit on maalattu ja yritetty sovitella paikoilleen. Pari väliä jäi, mm sylinteripeltien ja lohkon laipan väliin molemmin puolin. Kuuluukohan noiden edes olla ihan tiiviitä ja mikä lienee tollasilla käytännön merkitys? Moottori näyttäis nyt aika siistiltä. Lisäsin vielä tollasen hienomman öljypohjan lätkän.
    1 point
  9. Tänään taas löytyi kaupasta Iberico possun niskaa. Jos satutte löytämään ko. elikon palasia kaupasta, kannattaa maistaa. Ei possuks uskois.
    1 point
  10. 1 point
  11. Kuivamarinointi ja valmistelut smokeria varten. Tammisen porsaan suolalapa, Sweet Baby Rays soosia pieni sipaisu pintaan liimaksi ja kevyesti Burgers & Ribsiä terästettynä mesquite- mausteseoksella. Tämän kaveriksi lauteille tulee juhlakinkun sijasta vahingossa ostettu kalkkunapaisti, pitää sillekin keksiä jotain ripoteltavaa pintaan.
    1 point
×
×
  • Create New...