Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 10/06/25 in all areas

  1. Tänään tuli avattua jarrut. Ei ole kovin usein kun yli 50 vuotta vanhat jarrut eivät ole jumissa, eikä kuluneet! Pahasti näyttää siltä että tehtaalta ei ole minkäänlaista ruostesuojaa jarrukilpien sisäpuolella eikä jarrukengissä. Pintaruostetta on jo ehtinyt muodostua😅 Vw leimat näkyy kaikissa osissa, todennäköisesti ensimmäinen kerta kun ovat jarrut auki.
    5 points
  2. No ihmettelinkin että mikä tässä on epäselvää [emoji23] Lähetetty minun SM-S901B laitteesta Tapatalkilla
    1 point
  3. Liian tiukka välys venttilillä ohjurissa ja laiha seos on paha yhdistelmä venttiilin jumahtamiselle ohjuriin... 😥😥😥
    1 point
  4. Reippaasti rikkaalla tää suurimman osan ajasta kävi, kierroksilla en käyttänyt kuin hetkellisesti muutaman kerran kun mittarista lukemia ihmettelin mutta näköjään tunnit tuli nyt täyteen, olisko tällä koneella maksimissaan kymmentä tuntia pyöritetty. Kannet teetin muutama vuosi sitten paikallisella koneistamolla ja taisivat turhan piukat välykset ohjureihin sitten jättää. Muistelisin että sopivia ohjureita ei olisi silloin löytynyt mistään ja asentaja olisi K-Linerit kansiin väsännyt. Olisiko tässä sitten mennyt metsään ? Vasemman puolen venttiilikoneiston ehdin eilen purkamaan ja samalla totesin että kaikki tönäritkin oli kuluneet tällä tavalla nostajien puoleisesta päästä. Tarpeeksi kauan kun olisi pyörittänyt niin olisi näiden tönäreiden päätkin lopulta antautuneet. Cip1:ltä nää lyhennettävät tönärit aikoinaan tilasin, piti olla speksien mukaan koneeseen sopivaa tavaraa. (C12-4054 - ALUMINUM PUSH ROD SET - 3/8 INCH DIA. CUT TO LENGTH SET OF 8 - ALL 1600CC BEETLE STYLE ENGINES / BUS 17-2000CC). Tosin enää ei näytä näitäkään Cip1:n listoilta löytyvän, olisko olleet sutta ja sekundaa ja poistuneet myynnistä... Ei auta kuin purkaa atomeiksi koko paska :(
    0 points
  5. Tein väliaikaisen putken Stingerin tilalle jotta sain lambdan putkistoon. Samalla vaihdoin takaisin Solex 36-40:set, kaikki talouden 32-34:set oli niin sohloja ettei niitä saanut säädettyä mitenkään. Siirrettävä mittari etupenkille ja menoksi. Pidemmän ruuvailun jälkeen sain lopulta tyhjäkäynnin järjettömän rikkaalta tuonne oikeaan haarukkaan. Pitää vielä hommata yksi setti tyhjäkäyntisuuttimia niin sitten on hyvä. Kierroksilla menee reippaasti laihalle joten siellä suunnalla on vielä säädettävää. Sitten kone yllättäen puutui ja sammui. Hetken ihmetelyn jälkeen syy paljastui. Nelosen imuvippa oli murtunut poikki. Nelosen imuvena on jumissa, samoin kolmosen imu mistä oli toinen jousilautasen lukkokin lopsahtanut jo pois. Olisko tuon ohjuriin jumiutuneen venttiilin takia vippa lopulta murtunut vai onko jumi murtuneen vipan ansiota... Rekisteröinti haaveet loppui sitten tältä syksyltä. Seuraavaksi puretaan kone ja katsotaan paljonko on muita vauriota syntynyt.
    0 points
×
×
  • Create New...