Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation on 12/11/25 in all areas

  1. VW 411 on jäänyt muiden projektien vuoksi turhan vähälle huomiolle. Nyt olisi tarkoitus taas siistiä tämä ja saada keväällä ajoon. Kaikenlaista herättelyä ja herkistelyä olenkin jo tehnyt. Pari vuotta sitten onnistuin sotkemaan omaa tyhmyyttäni koko bensalinjan kaatamalla väärästä kanisterista jotkut mönjäbensat tankkiin. Aikamoinen homma oli putsata tankki, bensaputket ja kaasarit useampaan kertaan. Nyt alkaa taas käydä nättiä tyhjäkäyntiä ja tuntuu toimivan normaalisti. Talven aikana olisi tarkoitus ohjausvaihde huoltaa tai vaihtaa ja siistiä rapistuvaa malipintaa sekä sisätiloja. Ja jos vihdoin saisi takasivulaseiksi vaihdettua pop-outitkin, jotka on olleet asennusta odottamassa vuosia. Lisäjuonteena harrastukseen ajattelin selvitellä, jos saisin vuoden 2028 Classic Motorshowhun rakennettua pelkästään VW 411 ja 412 -malleille omistetun osaston. VW 411 esiteltiin toukokuussa 1968, joten Motorshown aikoihin tulisi tälle mallille 60 vuotta täyteen. Hienoa olisi saada näytille eri versioita näistä autoista. Minulla on kaikenlaista 411 rekvisiittaa hankittuna ja saisin varmasti töistä lainaan jotain messurakenteita yms. materiaaleja, joilla saa osastoa rakennettua. Katsotaan, kuinka asia etenee :)
    7 points
  2. Pitää vähän muistella, mutta isoin ero lienee se, että 4-oviset ja farkkukoriset, eli Variantit olivat käytännössä aina automaatilla ja vinyylipenkeillä -kuten tuokin yksilö. Vain 2-ovisia malleja myytiin manuaalilaatikolla Jenkeissä. Takavalot myös punaisilla vilkuilla ja tosiaan etuvilkuissa heijastimet/äärivalot sivulla. Perusmallia, eli ilman ällää, ei taidettu Jenkeissä myydä ollenkaan ja autoissa olikin takaluukussa vain merkintä 411 tai 412, eli ei E- tai L-kirjainta tai niiden yhdistelmää. Vuosimalliin 1974 D-jet muuttui L-jetiksi Jenkeissä, mutta Euroopassa nuo viimeiset 412-mallit myytiin kaasareilla varustettuna.
    2 points
  3. Täälläki ois penkit ylimääräsenä. Takapenkkiki löytyy vaa ei sopinu kuva foorumille. Pyyntihinta 250e/tarjous. Oulusta löytyvät
    1 point
  4. Tämäkin pelti otti vain kaksi yritystä kun ei ole kotosalla mankelia. Seuraavaksi vielä sisempi pelti kanttaukseen ja sitten alkaa olemaan lähellä että saisi ekan top hatin paikalleen.
    1 point
  5. No kyllähän se persdynossa tehokkaammalta tietty tuntuu, mitä enemmän putkesta möykkää tulee. Eikös se ole onnistunut viritys jos ½ alkuperäsestä tehosta on jälellä. Eiköhän tuo 0,1l tilavuuden lisäys hengitä vakioputken läpi sen mitä vakiokaasarinkin, etenkin jos vakio venat. Vai oliko kansiakin näplätty?
    1 point
  6. Jenkki-mallin 412 Suomessa! Tuotu maahan jo 1975. Enpä tiennyt, että tällainenkin on tänne eksynyt. https://www.nettiauto.com/volkswagen/412/15153871
    1 point
  7. Ja näitä filsupumppuja on tietty kahden kätisiä. Tässä 1776cc empin vanhalla kannella ja pikkulaippasella perus käärmeen pesällä. Mahtu olemaan vaikka oli HP1 iso framin filsu
    1 point
  8. Muuten oisin suositellut vanhaa kunnion Ansaa, mut joku hullu Vaasassa ostaa kaikki vähänki sen näköset 🤪
    1 point
  9. Ehkä Jere hämääntyi, kun tuo on kirjoitettu väärin. Pitäisi lukea lukuun ottamatta. 😄 Mutta varsinaiseen asiaan, niin käärmeenpesä pienellä laipalla ja sen perään kammiomallin hiljainen vaimennin olis mun valinta.
    1 point
  10. Jerelle Aapinen joululahjaksi, silmälasit on jo niin ei niitä voi silmienkään syyks laittaa :D
    1 point
  11. Tänään taas suunta Ullan Pakarille kahvittelemaan, klo 18:30 alkaen. Tervetuloa [emoji846] Lähetetty minun SM-G781B laitteesta Tapatalkilla
    1 point
  12. 1 point
  13. Muutaman vuoden paussin jälkeen tuli haettua tähänkin leima. Ajoin jopa 800 metriä, jonka jälkeen säilöin taas talliin.
    1 point
×
×
  • Create New...