Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Today
  2. Noin päin latta ja tukivarsi on mulla asennettuna. Lähetetty minun SM-S901B laitteesta Tapatalkilla
  3. Ainiin ja tässä syy miksi päädyin vaihtamaan nuo poikittaiset palkit. Nämä siis jo edeltävän omistajan kädenjälkeä. Vinoja, väärässä paikassa,liian leveitä ja sulatettu yhdistyssauman päästä yhteen. Mallina vieressä taaimmainen poikittainen.
  4. Flat4 Eliminator, erittäin hyvä kunto, kaikki osat on, 200€ 123 alipaine + Petronix puola 200€ Punaiset 3-piste turvavyöt uudet eteen 40€/pari. Ovien kahvat + virtalukko samalle avaimelle, uudet 70luvun kuplaan, 25€. Hella hanskalokeron nuppi/lukitus 10€ Helsinki/Pori 0440677078
  5. Moro ! Laita tänne juttua miten Talviprojekti etenee. Onko sinulla lisälämmitin (bensa) autossa ja ruostesuojaus kunnossa ? Minulla lähtee sama projekti liikkeelle mutta Warrella :).
  6. Pakkohan sitä oli vähän mennä tutkimaan ja ihmettelemään mitä olisi tehtävissä. Pikku googlailu päivällä ja vähän testailua illalla. Nyt on tukivarsi toisellapuolen lattaa eli kumi kauempana kaaresta. Kummallakohan puolen tämä pitäisi olla. Näin tunnelissa oleva kiinnike käytännössä kiinni vaihteiston sarvessa. Samalla tuli lovettua vähän lattaa että riittä säätövara alaspäin ja enää ei tarvitse ihmetellä sopiiko rengas ulos kaaresta vai ei. Nyt saa tontiin ja lukituspultin irroittamalla saa kohtuu helposti tonttiasennostakin renkaan vaihdettua.
  7. Ettei olis parikin jossain jemmassa. No selviää, kunhan kerkiää valkkaamaan..
  8. 411:sellä ois tarkotus talvi ajella ja öljypohjan lämmitin ois hakusessa. Onko kellään semmosta jouten. Soittele tai laittele whatsuppia Pasi, 050-3884037
  9. Ennakkoilmoittautuneita myyjiä on jälleen runsaasti. Saamme hallin täyteen myyjiä tänäkin vuonna. Lähtekääpä hankkimaan lauantaina vw-aarteita Karkkilasta runsain joukoin.
  10. Kausi jatkuu. Tänään piti kokeilla kuntarajojen ylitystä ja hyvinhän se meni tuon 140km. Vielä jos iltapäivällä pääsee täältä kotiin niin olen tyytyväinen
  11. Yesterday
  12. Tuolle korkeudelle se jää ilman esijännitystä latoissa, latta kiinni alavalussa. Eli pitää vähän viilailla lattoja että saa renkaat kivasti pois. Auto toisinpäin talliin ja seuraavaksi poikittaisten palkkien kimppuun.
  13. Myydään rotta ulkokuorella oleva 64 paksutolppa jota joku joskus ruennut tekemään callookkeriksi. Pinnassa punainen ruosteenesto pohjamaali joka sieltä täältä rapistunut mutta helppo vielä vetää väri niskaan! Kaikki listan reiät hitsattu umpeen ja lokarit hitsattu kaariin kiinni. Pohja on täysin ruosteeton ja massattu. Paikollaan 1300 moottori 2r kansilla jossa paikoillaan perinteinen käärmeenpesä ja 009 jakaja kärjettömällä sytytyksellä. Sisusta vuorattu kattoa lukuunottamatta bitumilla ja ovissa lisäksi pehmytmatto. Takapenkki siisti mutta etuset tosi rujot. Takana levitetyt 14" peltivanteet huonohkoilla renkailla. Lisähinnasta etuakselin madallukseen tarvittavat osat matkaan! Leimattu tämän vuoden kesäkuussa ja ennen sitä seissyt vuodesta 87. Lisäilen kuvia ja tietoja pikkuhiljaa! Kuvissa valkopohjaiset kilvet jotka nykyään alkuperäiset mustat (oar-82) Hinta 4200
      • 1
      • Like
  14. Akseli irtos helposti. Kovin homma oli löytää pultit paksun massan alta. Seuraavaks sit rapsutellaan
  15. Ei itselläkään hinkua ole tätä mitenkään tonttiin saada, mutta pointtina että säätölattaa operoimalla pitäisi saada rengas ulos, siinä on kuitenkin aika hyvä vara vielä operoida min ja max säädön kanssa. Nyt tämä ei toteudu. Ilmapussit tämän kanssa ollut alunperin ideana ei sen takia että sen saisi -20mm maapallon pintaa alemmaksi vain lähinnä että minimikorkeudessa oltaisiin siinä noin 10cm korkeudessa ja siittä sitten mukavaan cruisailukorkeuteen.
  16. Aika paljolti em. syistä olen jättänyt omani melko korkeaksi, mutta tässä korossa tulee takapyörä pois paikaltaa ilman mitään kikkailuja. IRS-akseli siis, 185/65-15 rengas, 5,5" ET12 vanne, ja pinnapultit rummussa.
  17. Taidan tosiaan sipasta latasta palasen pois ja trimmata tuota stopparia. Samalla voisi varastaa tuosta ghiasta testiin 185/65 5,5" leveine vanteineen niin saa vähän paremman kuvan tilatarpeesta kuin noista 165/80 4,5" vanteella. Tuossa nyt kuitenkin näyttäisi olevan aika hyvin tavaraa trimmattavaksi.
  18. Ja ja män....jåå
  19. Tässä ei oo IRSsejä, mut säädettävät on. Mitkähän 175/75R15 taakse laitettiin, niin piti tyhjentää kumi ja vetää liinalla lyttyyn et sai alle. Eurotourille mukaan tuli paikkapullo ja biliksen pikkukompura. Menevät paljo pienempään tilaan kuin varapyörä, joka ei kuitenkaan oikein toimi fiksusti molemmissa päissä. No niitäkään ei kyl tarvittu.
  20. Eräässä punaisessa pakettiautossa on latasta poistettu tavaraa, jotta rengas tulee tarpeeksi alas. Iskarin joutuu irroittamaan, jotta tulee riittävän alas. Toki ko. autossa on navassa pinnapultit ja pyörä muttereilla kiini, joten hieman vaatii pyörää vielä enemmän alaspäin.
  21. Juu tässähän on vielä pohdinnassa kuinkapaljon vielä sheivaa latasta ja akseliputken valusta tavaraa pois että saa enemmän liikerataa alaspäin
  22. Itsellä ei oo IRS-hommista kokemusta, mutta säädettävät jousilatat on kyl aika ehdoton tuon renkaanvaihdon suhteen ainakin straight axle-touhuissa. Itelläkin on vakio 15" vanteet ja takana melko muhkut 175/80 renkaat niin ei mitään mahiksia muuten saada ulos ilman, että ruuvailee säätölatan ala-asentoon. Eikös niitä ole IRSsiinkin saatavilla? EDIT: ja kun otti silmän käteen ja katsoi kuvia, niin olihan siellä säätölatat jo paikallaan. 😅
  23. vielä löytyy
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...