Kannet on purettu pois, muuten on kaikki mitä saatiin, käytännössä runkomoottori joka on seissyt ties missä (ulkona?) kun se on tuhannen ruosteessa. Ilman kansia pyörii kevyesti kääntämällä. Vauhtipyörän mutteri on auki joten päittäisvälystä en ole päässyt vielä koittamaan.
Sylintereissä ei näy mitään jälkiä seisomisesta, männän päässä hiukan ruostetta, varmaan venttiileistä. Röpökin oli irtotavaraa, pyyhkäisemällä tuli samannäköinen kuin naapurimännästä. Maaginen numerosarja 7651 löytyi yhdestä männästä.
Työntötankojen suojaputket olivat saaneet pipiä oikein huolella ja menivät suoraan roskikseen. Venttiilikopan tiivisteet murenivat käsiin irrottaessa, varmaankin korkkia ja ties kuinka vanhat.
Jakaja ei näytä kovin pahalta ja pyöriikin. Se on vain hapettunut runkoon niin että ei hievahdakaan. Uitin liitoksen irroitusöljyssä, ehkä se viikonloppuun mennessä irtoaa. Sama juttu bensapumpun käyttötangon kanssa: Ei mitään liikettä mihinkään suuntaan. Öljyhoitoa sillekin.
Kansista unohtui ottaa kuva, mutta eipä niissä ollut mitään ihmeellistä. Parista pytystä on pari jäähdytysripaa poikki, varmaan yritetty irroittaa kantta vääntämällä niistä ja eiväthän ne sellaista kestä.
Koneen sarjanumero ajoittaa tuon rungon elokuulle 1962 ja siis vuosimalliin -63. Muistelin että ei tuohon aikaan mitään 1300-kuutioista ollut ja wikikin väittää että se tuli vasta vuosimalliin '66, taitaa olla ihan itse tehty moottori. Eikä siinä mitään, kyllä minulle kelpaa.
Kilometreistä ei tietenkään ole mitään käsitystä, ei ollut myyjälläkään.
Kiva pikku puuhastelu talveksi kuitenkin ja sehän on mukavaa: Ei aikataulua, ei stressiä, ei budjettia. Paitsi pikkurahalla mennään ja osia etsitään swapista sitä mukaa kun tarvitaan.