Jump to content

58 Kranken eli amppari Wilma


Tanhis

Recommended Posts

Posted (edited)

Noin kolmisen tuntia tullut hiottua näitä keulimmaisen poikittaisen saumoja pois + jotain muuta ympäriltä. Noin 10mm palolla saatu millinen pelti kiinni. Pikku hipistelyä vielä ja sitten voisi ruveta sovittelemaan keulimmaista poikittaispalkin hattua paikalleen. Samalla täytyy korjata tuo etupenkin alapuolen poteron kolo.

 

Seuraavana ongelmana on etten ole vielä löytänyt paikkaa mistä löytäisi fiksusti 28x1 putken. Onko ehdotuksia millä kotimaisella toimittajalla (onninen yms.) voisi olla valikoimissa. Eli 30mm ulkohalkaisija millin seinällä.

 

EDIT:

28x1,2mm löytyy eli tämä varmaan voisi toimia mutta jos löytyisi oikea niin se tietty etusijalla. Tietty löytyy tuota joiltain vw osatoimittajiltakin mutta koetetaan kotimaisia toimittajia ensin. 20251014_205356.thumb.jpg.82dc1f2408c053ae28b953ec4117ab3c.jpg

 

Edited by Tanhis
  • Like 2
Posted

En tiedä miten sun kylillä on kauppoja mutta täällä meilläpäin on isommassa Tokmannissa ja Puuilossa sekä K-raudassa 2 metriä pitkiä putkenpätkiä myytävänä, voisko tota kokoa olla, en osaa sanoa. Saatta olla parinmillin seinämällä.

Posted
12 minutes ago, Jorrma said:

En tiedä miten sun kylillä on kauppoja mutta täällä meilläpäin on isommassa Tokmannissa ja Puuilossa sekä K-raudassa 2 metriä pitkiä putkenpätkiä myytävänä, voisko tota kokoa olla, en osaa sanoa. Saatta olla parinmillin seinämällä.

Huonekaluputki on 30mm ulkohalkaisija ja 1,5mm seinällä. Eli ei ole markettiputket ratkaisu tähän.

  • 1 month later...
Posted

On se hienoa kun vähän kaivaa niin lisää paskaa tulee esiin. Tämä korjaus näytti päältä ihan hyvältä. Mutta sisäpuolella tarina vähän eri. Eli korjataan nyt tämäkin kun vauhtiin päästy. Varsinkin kun korjauspala ehkä vähän pieni vauriokohtaan.

 

20251123_200655.jpg

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...