Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Today
  2. EI tullu ->Käsittääkseni nytkin on koko alue yhdistyksen käytössä. Mökit myytiin kaikki nopeasti kuten Haapasaaressakin. En tiedä olisiko Haapasaaren lähialueelta ollut mahdollista järjestää lisämajoitusta tai olisiko sille ollut tarvetta. Mutta jos lisämajoitukselle on kysyntää, niin eikö se vain osoita että väkeä on tulossa tänäkin vuonna?
  3. No nii kilvet on kii ja luntaki katolla. Wintergame on!
  4. Terve levittää perää Porvwoossa :) Nouto Porvoo, Vantaa, Hki ja missä nyt satun kulkemaan. tai postilla/mh Porvooseen Yv. Whatsu. Txt. Puhelin tavoittaa 0405686623 Pasi
  5. Ostan alkuperäiset Hellan valmistamat kirkkaat nännivilkkujen linssit. Kunnon oltava hyvä. Tarjoa mieluusti kuvan kera. YV/whatsapp/txt, numeroon 0405634665
  6. Taisi tulla ajatuskatko, ensi kesänä ei olla Haapasaaressa enää.
  7. Napamutteriin menee tarpeeksi lähelle, kun se lopullinen momentti on kuitenkin aina jotain + seuraavaan kruunumutterin hahloon eli enemmän mitä nimellinen on.
  8. On kokeiltu. Yks runko oli mulla 5 vuotta vanha, kunnes jotenkin sain sen tapettua. Syksyllä kasvi sisään. Leikkaus suht reilusti. Itse en oo tehny pelkkää tynkää. Lehtiä sen verran että elää hissukseen. Kevyt lannoitus tai ei ollenkaan. Valoa kuitenkin se vähintään 10 tuntia päivässä. Kastelu minimisssä. Keväällä kun aurinko alkaa paistamaan voi kastelua lisätä ja mullanvaihto + lannoitus. Tällä reseptillä olen saanut talvehtimaan. Kaikki lajit ei kestä talvetusta, mutta esim. Haba Choco ei tehnyt satoa ekana vuonna ollenkaan, mutta seuraavina kahtena kesänä oikein hyvin. Nyt ollu pari kesää taukoa, mutta nyt pitäis taas laittaa jotain itämään.
  9. Ootteko talvetusta koittanu ja millä keinoin ootte onnistunu? En taida laittaa nyt uusia ens kesälle ollenkaan vaan viime kesän 5 hyvää runkoa karsin syksyllä ja koitan niistä saada hyvän sadon kun ei tarvi vartta kasvatella ollenkaan nyt suomen lyhyessä kesässä.
  10. Tuomo->. Ruoveden Keskustassa on lisämajotusta, 1-2km Haapasaaresta.
  11. Peräpään kimppuun kun kävin, niin totesin että vetarin suojakumit on taas tiensä päässä. Kapoisemmasta päästä kaikki murtuneet, ei vielä läpi mutta kohta. Olis näillä kesän vielä varmaan ajanut mutta syksyllä viimeistään ennen katsastusta vaihtoon. Nämä kumit on pyöräytetty alle kesäkuussa 2022 eli neljä kesää ajettu. Katsotaan paljastuisiko valmistaja, kun ehdin pölyt putsailemaan.
  12. Maallikolle yksinkertasin tapa lienee kokeilla vanhassa autossa tai jakajapenkissä, molempia löytyy
  13. Riippuu kyllä koneen koosta ja muista osista onko se raju vai mieto.
  14. Tänään oli taas kauden aloitus. Viime kesän suippopaprikaa ja Hot Fajita chiliä itämään talteen kerätyistä siemenistä. Löysin myös kaapin periltä toissavuotisia Basket of chilin siemeniä mistä viime vuonna lähes kaikista kasvoikin Hot Fajitaa. Jos sieltä nyt tuurilla löytyisi edes muutama Basket of chili...
  15. joo, tätä itsekkin mietin että mätsääkö suoraan kertoimella laskien. Pitää tehdä joku testipenkki ja kokeilla.
  16. Myyty!
  17. Uudet cal look ikkuna tiivisteet 65-71 standart 45€ noudettuna Nurmijärvi/ Tuusula 0405103928
  18. On jos ei ole uudestaan hiottu eaglen jälkeen.
  19. Tervehdys. Tuli hommattua kupla ja osien mukana tuli nokka-akseli jonka päässä stanssi 45. Tämä taitaa olla eaglen nokka? Onko tuo niin raju kuin interwep kertoo? https://www.cbperformance.com/product-p/2245.htm Jos tuo nokka siis?
  20. Näistä ois mukava tietää kuinka tarkkaan pääsis vetämään momenttiin kiinnipäin, eli paljonko mekaniikka syö välistä, jos välityskerroin on jotain ja lasket siitä momenttiavaimeen jotain, että mätsääkö se hylsynpään momentti kuinka lähelle haluttua. Toki fiksuinta ois aina suoraan avaimella napsauttaa, mutta isohkot ja isolle momentille olevat avaimet alkaa olla vähän ulkona hinnaltaan tarpeeseen nähtynä. Onni on että töistä löytyy ja saa lainatakin suht kaikki mahdolliset käsikoot elektronisena 1" 1700Nm asti 1.7m varrella Hammer ja tuontitukku mainostaa alle 60€ nyt tuollaista
  21. Tuumailin tuossa että jos piirtäis adapterin missä olis "universaali" pulttijako ja laittais laserleikkaukseen. Mutta vanhoja paskoja vanteita on nurkat täynnä, niin niistä saa helposti. Säästyy poraamisen vaivalta ja voima jakaantuu sitten kaikille pyöränpulteille.
  22. Jep, täytyy laitta tilauksen tai hakea motonetistä. Noita 60cm on tarjolla käytettynä aika olemattomasti.
  23. Lämpö- ja painemittarit on helppoja testata anturilla, mutta kierroslukuun tarttee jotain vähän fiksumpaa testaustapaa. Onko jollain rpm simulaattoria? Sillähän vois jopa testata "toimivankin" mittarin. Älä paiskaa romuksi.
  24. Aika harva mittari testattavissa ilman anturia/ signaalia eli pelkkä akkuun kiinni laitto ei oleensä kerro mitään.
  25. Yesterday
  26. Mä voin hyvästä hinnasta ottaa riskin ;)
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...