Jump to content

Kupla rikkoo tulppia


Recommended Posts

Posted (edited)

Viime kesÀnÀ kupla pelas moitteetta. TÀnÀ kevÀÀnÀ ajoon ottamisen jÀlkeen, rikko 4-pytyn tulppia. Ei kestÀ ajaa varmaan sataa kilometriÀ niin taas rikki.

Moottori 1200cm3, 30hv

Tulppa Bosch W8AC.

 

Ja rikkoo nimenomaan vain 4-sylinterin tulpan. Puristukset testattu ettÀ sama kaikissa sylintereissÀ.

Imusarja vaihdettu kevÀÀllÀ, ja testattu ettei vuoda mistÀÀn.

Onko konkka, puola, johdot????

Vai mistÀ kannattaisi lÀhteÀ vikaa korjaamaan? Kokemuksia muilla?

Edited by JAHI2
chekck
Posted

Kokemuksesta voin sanoa, ettÀ tulppavalinassa kannattaa noudattaa Metaken neuvoa. Itse vaihtaisin myös johdot tai ainakin tuon yhden.

Posted

Kuinka paljon ajettu moottori? Jos paljon ajettu ja sytytystulppaan tulee kaksitahtimaista öljykarstaa on öljyrengas kulunnut loppuun kyseisen sylinterin mÀnnÀstÀ.. Siihen ei auta kuin moottorin kunnostus tai vaihdella vaan sytytystulppaa. ItsellÀ joskus ollut yksi vastaavanlainen tapaus paljon ajetussa vakiokoneessa.

Posted
1 hour ago, Tutkija said:

Kuinka paljon ajettu moottori? Jos paljon ajettu ja sytytystulppaan tulee kaksitahtimaista öljykarstaa on öljyrengas kulunnut loppuun kyseisen sylinterin mÀnnÀstÀ.. Siihen ei auta kuin moottorin kunnostus tai vaihdella vaan sytytystulppaa. ItsellÀ joskus ollut yksi vastaavanlainen tapaus paljon ajetussa vakiokoneessa.

Koneella ajettu noin 3000km remontin jÀlkeen joten en usko ettÀ renkaat on kuluneet.

Posted
10 hours ago, metake said:

Bosch WR78G, jos ne hajoaa niin sitten on jo ihan oikea vika jossain 🙂

MikÀs sitten on vastaava tulppa wasserin kanteen.

Posted
1 hour ago, HSuomi said:

Meneekö se tulppa mustaksi vai palaako kÀrki pois vai miten se "hajoiaa"?

Mustaksi menee ja ilmeisesti kipinÀ lakkaa kun alkaa nykimÀÀn.

 

Posted

ÖljyĂ€ varmaankin. Voihan se pytty olla vaikka vÀÀrin kasattu tai sitten jokin osa antautunut ennen aikojaan.

Posted
On 6/2/2019 at 10:19 PM, metake said:

Bosch WR78G, jos ne hajoaa niin sitten on jo ihan oikea vika jossain 🙂

 

MÀtÀnetistÀ ei enÀÀ saa, onko muuta placea..

Posted

KyllÀ se huono palotapahtuma nokeaa tulpan nopeasti. Ei tarvitse olla moottorissa mitÀÀn perusvikaa, enkÀ sellaista tÀssÀ tapauksessa ekana epÀilisi

Posted

Yksi tulppako siellÀ vaan hÀiriköi? onko muut oikean vÀrisiÀ vai mustia kaikki? jos on noin vÀhÀn ajettu niin ei pitÀis mÀnnÀnrenkaissa olla liikaa katkosvÀliÀ, ellei ne olisi siitÀ pytystÀ sitten poikki.. helpoin olisi tietty ettÀ sen tulpan johto olisi huono...tÀssÀ erÀs lajitoveri osti sarjan uusia tulpan johtoja vw alan liikkeestÀ, ja ei pÀÀsty koeajaa kun jo johdot oli sököt...

Mulla itsellÀ mopossa oli pari sylinteriÀ jotka mustas tulpat, ja siinÀ oli syynÀ loppuun kuluneet (kiinalaiset) mÀnnÀnrenkaat (jo alle 20tkm!!) uudet renkaat ja taas kaikki ok.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...