Jump to content

Harrastelijoiden musamaku


Guest Raggare

Recommended Posts

Posted

 

Kieltämättä Nightwishin Master Passion Greed ja Bye Bye Beautiful alkaa jo tuleen korvista ulos :)

 

Välillä vois soittaa muutakin saman yhtyeen tuotantoa.

 

Onko halvempaa soittaa samaa biisiä päivästä toiseen? Kuinka paljon levy-yhtiöt vaikuttavat asiaan? "Soitetaan mitä halutaan!" Jep-jep.

 

t. Mika

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posted

Taidan olla ainoa joka antaa äänensä radio helsingille!?

Kaikille jotain ja juontajat jotka oikeasti tietävät musiikista jota soittavat. Töissä soi ylex ja rock

Posted
Enää voi radiotakaan kuunnella, ku Cityltä tulee pelkkää lätkää ja Dion houli daiveria, prkl. Puhumattakaan nykyisistä tekopirteistä "toimittajista".

 

Tuo kopsahti kohalleen, aina kun sattuu Cityn alueelle ja saa kanavan hollille nii eikös sielt tuu houli daivö... Kyllä sen piisin voi kerra vuotee kuunnella, ei sii mitää mut ku.... Juu ja lauantain junista hinailee.

Posted

Joo sitä määki oon tossa rokradiossa ihmetelly, että kun ajaa vartin aamulla töihin ja ehtoolla saman varran toiseen suuntaan, niin kuulee se samat kolme piisiä joka kerta.

 

"Kuunnellaan mitä tietokone soittaa"

 

Parasta tossa asemassa on la-su, ei mene niin mainstreem-formaatissa, eli kuulee muutakin kuin ne samat kome viisua joka tunti.

Posted

YleX:ältä on sentään ruvennu uusintoina tulemaan koe-eläin puistoa :) Jotain huvia lauantai ehtoolle kun tallis touhuu.

Posted
Taidan olla ainoa joka antaa äänensä radio helsingille!?

Kaikille jotain ja juontajat jotka oikeasti tietävät musiikista jota soittavat. Töissä soi ylex ja rock

Et oo. radio HKI on erinomainen kanava - parhaat juontajat, siis rennot ja teeskentelemättömät, sekä erittäin monipuolinen valikoima biisejä ja bändejä. Ja bändeistä kans kerrotaan usein jotain, samoin biiseistä.

Mieltä lämmitti noin 2-3 viikkoa sitten kun Njassa soitti yhden biisin, ja sanoi että "tämä on eka kerta radio h:gin historiassa kun tätä artistia soitetaan..." ja se soitti Anna Abreuta... Tarkotan vaan sitä että ei tuu siellä sitä samaa (shittua) mitä kaikilta muilta tulee - eli ei paljon soittolistoja kummerrella. Hyvä.

YleX:llä on paljon hyviä settejä, mutta nyt menivät aamut pilaamaan kun ei Hintikka oo enää aamuissa ;(

- J

Posted

joko oli listassa...

aarne tenkanen ja hemaisevan seksikäs pörröpää...???

(tenkasen keikalle kannattaa mennä jos on tilaisuus...)

hehhehheh....

post-629-13888359799962_thumb.jpg

Posted

Kaikki menee:

Pomppu-, huuto-, polvihousu-, ostoskeskus-, sukkahousu, sankari- ja klassinen metalli.

 

Jos nyt jotain nimeltä mainitsisi niin Diablo vaati viime kesänä HIMin ja Metallican jäähdyttelemään kansaa ennen kuin ne (me) voitiin päästää kaupungille :)

Posted
Mitä on ostoskeskusmetalli? :D

 

Se on sitä nu-metallia. Kornia ja semmosta. Räppiä + heviä.

 

Parhaiten soundien puolesta suitcase sound systeemiini tosin sopii Thorogood :)

Posted

Viime viikonloppuna oli hyvät mätöt, samalla keikalla Stam1na, Amorphis ja Mokoma, uppos kyllä kympillä (vai meniköhän parikin kymppiä kys reissulla)

Posted

Kännykässä näyttää olevan:

CMX 2 levyä

Foo Fighters uusin

Mokoma - kurimus (takatakatakatakaluukku!)

Serj Tankianin soolo

Systemiä hypn&mezm

Viikatetta 5 skiivaa

 

Viikko poistin sieltä Jenni Vartiaisen, Apulannan, HImin ja Apokalyptuksen (enkä tarkota puhelinnumeroita).

 

Vuokra palliksessa soi ylex/rock ja CD:ltä Irwin tahi Badding

Posted

Old school meininkiä...

Wanhaa rokkia/heviä enimmäkseen soi koneella, autos ja luurissa.

Kuitenki melkeen musa ku musa kay mutta enimmäkseen ollaan tukkahevin linjoilla;

Giant, Damn Yankees, Def Leppard, MSG, Queensrysche, Pretty Maids ym. lukuisat 80-90 luvun rokit.

Toki tänään taas soi kotimainen melodinen hevi; Brother Firetribe, Leverage yms. mut sekaan mahtuu myös Tähkän Lauria, Fröbelin Palikoita ja radioo.

 

edit:

Kah, unohin mainita Dare nimisen poppoon näin olutta nauttineena, (BE AWARE!) mammatkin saattaa tykätä tästä...

http://www.dare-music.com/

Posted

Blues ja vanha kunnon Rhythm and Blues! Ei taida muut kuplakuskit meikäläisen musiikkimakua ymmärtää.. eikä kovin moni muukaan..

Posted

Vanha ja uudempi heavy putoaa, Metallica ja Megadeth etunenässä... Korn ja Soulfly sekä Devildriver putoaa kanssa hyvin!

 

Ennen tuli kuunneltua paljon ränttätänttää (silloin kun itelläkin oli vielä tukkaa päässä) eli Stray Cats & Francine & Melrose toimii edelleen. Uusin kotimainen innostus on Los Bastardos, Erkinharjun tykitys pistää veren kiertämään ja sen myötä myös Peer Günt iskee meikäläiseen :)

Posted

Kai mäkin sit uskallan tunnustaa... sama vika ...

 

Tosin viime aikoina tullut kuunneltua aikas lailla kotimaista (Bilmo,Nightwish,Him,Cmx,Diablo,Kotiteollisuus,Eläkeläiset! jne.)

 

ja joitakin ulkomaan epeleitä...

(Slipknot,Sepultura,Faith no more,Cranberries,Cypress Hill,House Of Pain,Funkdoobiest ym.)

 

Ja aika ajoin jotain ihmeen räntäntänttäää

(Thunderdome,Terrordome,Speedcorea, Gabbaa ym.)

 

 

KLF takaisin eetteriin ympäri vuotisesti!

Guest Damien
Posted

Samaa musaa kuunneltu ala-asteen kolmannelta luokalta lähtien eli Kissii, waspii, twistarei, meidenii yms. eli oikeaa ja aitoa kasariheviä.

28.5. muuten KISS räjäyttää tsadissa hjalliksen hallin maata kiertävälle radalle pyrotekniikallaan. Onneksi on jo liput plakkarissa. \m/

Guest JuMuS
Posted

Rautalanka, rockabilly, kantri, Agents, Kari Tapio, Olavi Virta.

 

Siinähän ne toivotuimmat.

Posted

Ministry, Marilyn Manson, Hocico, Rammstein, Rob Zombie, Flogging Molly, Yellow Machinegun, Deathstars, Ensiferum, Kotiteollisuus, Maj Karma, Maj Karman Kauniit Kuvat, Viikate, Niskalaukaus, Mokoma, TikTak

Menee se protskukin.....

 

joo

-kaitsu-

Posted

Sepultura, Soulfly, Pantera, Rammstein, Rage against the Machine, Iron Maiden, Guns`n`Roses, NOFX, Bad Religion, Rancid, Klamydia, Kotiteollisuus, näin muutaman mainitakseni :D

Guest Damien
Posted
...Viikate, Niskalaukaus, Mokoma, TikTak

 

WTF?! Olihan tämä "mikä-ei-kuulu-joukkoon" hoksaustehtävä?

Posted

Lähes kaikki menee kyllä, suomalaista räppiä en kovin mielellään kuuntele :) Techno, trance yms.. ja hevi+rock kyllä menee etusijoilla :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...